1. Beyniniz küçülür.

İngiltere’de Hammersmith Hastanesi’ndeki araştırmacılar, sağlıklı gebe kadınların beyinlerinin boyutlarında yüzde altı kadar küçülme gerçekleştiğini keşfetti! Neyse ki, gebe kadınların beyinleri doğumdan altı ay sonra gebelik öncesi boyutuna geri dönüyor.

2. Sevgi hormonu ile dolup taşarsınız.

Oksitosin ya da “sevgi ve bağlanma hormonu”, hamilelik, doğum ve emzirme sırasında doğal olarak salgılanır. Oksitosin kadınları sakinleştirirken, aşka daha açık olmalarını sağlar. Gebe kadınlardaki oksitosin seviyeleri bile anne-çocuk bağının kuvvetini anlamamıza yardımcı olur. Oksitosin bir aile içinde sevgi ortamını oluştururken, aile dışındaki insanlara karşı savunmacı saldırganlığı artırabilir.

3. Yüzleri tanıma konusunda uzmanlaşırsınız.

McMaster Üniversitesi’ndeki araştırmacılar geçtiğimiz günlerde hamile kadınların yüzleri, özellikle erkeklerin yüzlerini tanıma konusunda önemli ölçüde başarılı olduklarını belirttiler. Peki, neden? Bir kuram, kadınların gebelik sırasında özellikle erkeklere karşı tetikte olduklarından da bahsediyor.

4. Aynı anda birçok şeyi yapma konusunda daha başarılı olursunuz.

Kadınların aynı anda birçok işi yapma konusunda erkeklerden daha iyi olduğunu biliyoruz. Görünüşe göre, prefrontal kortekste aktivite fazlalaştığında bu performans farkı hamilelik sırasında daha da artıyor.

5. Daha akıllı olursunuz.

Yale Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmaya göre, annelik, beyindeki yapısal değişikliklerin ortaya çıkmasına yol açar ve becerilerin artmasında etkilidir. Ve ne kadar ilgili bir anneyseniz, o kadar akıllı bir anne olursunuz!