Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, gebelik testi yaptıran Ceren T.’nin sonuçlarının, bilgisi dışında eşine verilmesini savundu. Müezzinoğlu, negatif çıkmasına rağmen yanlışlıkla pozitif olarak kayda geçen test sonucuyla ilgili sisteme kayıtlı iletişim numarasının arandığını ve telefonu açan eşine durumun bildirildiğini anlatarak, bunun ‘kişi mahremiyetini deşifre etmek değil anne-bebek sağlığını korumaya yönelik’ olduğunu ileri sürdü.

Ankara ’nın Kazan ilçesinde Hamdi Eriş Devlet Hastanesi’ne giden Ceren T. isimli kadının gebelik testi sonuçlarının eşine bildirilmesi tepkiye neden olmuştu. Ceren T.’nin eşini arayan Sağlık Bakanlığı yetkilileri “Eşiniz Ceren T. ile ilgili arıyoruz. Eşiniz, 1,5 ay önce hastanelerimizden birinde gebelik testi yaptırmış. Bilginiz var mı?” diye sormuştu. Telefonla aranan eş ise “Evet eşim gebelik testi yaptırdı, biliyorum. Ama bu sizi neden ilgilendiriyor” yanıtını vermişti.

Bunun üzerine Ceren T. bir gazeteye mektup yazarak, tepkisini şöyle dile getirmişti: “Farz edin, hamileyim ve ben bu çocuğu istemiyorum. Kocam psikopat. Ondan kurtulamıyorum. Bir de çocukla, iyice bağ kurmak istemiyorum. Sizi temin ederim onunla yaptıkları bu görüşme yüzünden, Ankara’nın bir köşesinde şu an cesedim toplanıyor olabilirdi. Farz edin kocamdan ayrı yaşıyorum. Boşanamıyorum ve hayatımda birisi var. Ondan hamilelik şüphem var. Kocamla yaptıkları bu konuşma yüzünden cesedim başka bir sokaktan toplanacaktı. Neden ben değil de kocam aranıyor? Nasıl iğrenç bir maksat var bunun altında?”

BDP’li Hasip Kaplan ve Nursel Aydoğan konuyu Meclis gündemine taşıyarak, Bakan Müezzinoğlu’na “Ceren T. adlı kadının hasta mahrem bilgilerinin kendi dışında olan biriyle paylaşılmasıyla kendisine yönelik gerçekleşebilecek olumsuz bir yönelimin sorumluluğu bakanlığınız tarafından üstlenilmiş midir” diye sordu. Bakan Müezzinoğlu ise şu yanıtı verdi: “Bahse konu olaya ilişkin başlattığım inceleme sonucunda; kişinin kendi talebi üzerine yaptırılan gebelik testi ön tanısının gebelik olarak işlenmesi sonrası bağlı olduğu aile hekimliğinin kayıtlarına vatandaşımız gebe olarak yansımıştır. AHBS sisteminde gebe kaydının açıldığının görülmesi üzerine aile hekimi gebelik kaydını teyit etmek ve izlenim için davet etmek amacıyla sistemde kişinin kendisi hakkında bilgilerin ulaştırılabileceği iletişim numarası olarak beyan ettiği telefon numarasını aramış ve telefonu vatandaşımızın eşi açtığı için eşiyle gerçekleştirmiştir. Yapılan görüşme kişi mahremiyetini deşifre etmek değil anne-bebek sağlığını korumaya yönelik yapılmış bir harekettir.”

radikal