Malum grip ve nezle mevsimi geldi çattı. Emziren annelerin aklında bir soru: “Ya grip ya da nezle olursam, bebeği emzirmeli miyim?” Kidshealth.com doktorlarından Mary L. Gavin, “Evet, mutlaka emzirmelisiniz” diyor. 

Soğuk algınlığında, hatti antiviral ilaçlar almak durumundaysanız bile bebeğinizi emzirmeye devam etmelisiniz. Çünkü anne sütü, çocuğun ihtiyaçlarına göre tasarlanmış çok özel bir bileşimdir. Bebeğinizin enfeksiyonlara karşı savaşmak için gereksinim duyduğu her şey gene sizin sütünüzde bulunur. Dolayısıyla, nezle olsanız bile onu emzirerek, sizin savaşmakta olduğunuz enfeksiyondan bebeğinizi korumuş olursunuz.

Ne var ki hastayken, bebeğinizin havadan ya da ellerinizden bakteri ya da virüs kapmaması için özel bir ihtimam göstermelisiniz. Çünkü bebeğiniz asıl bu şekilde hasta olacaktır. Bunun için de hasta olduğunuz zaman uygulamanız gereken hijyen kurallarına uymanız önem taşır. Ellerinizi sık sık yıkamanız, öksürür ya da hapşırırken mendil kullanmanız ve kullandığınız mendili ortalıkta bırakmayıp hemen atmanız, yüz yüze teması mümkün olduğunca azaltmanız yeterli olacaktır. Bebeğinizi emzirirken ya da yakın temas etmeniz gerektiğinde yüzünüze bir hijyenik maske takabilirsiniz, böylece bebeğinizi nefesinizden geçebilecek mikroplara karşı da korumuş olursunuz.

Eğer doktorunuz böylesini uygun buluyorsa hasta olduğunuz sürece anne sütünü sağmak suretiyle de bebeğinizi beslemeye devam edebilirsiniz.