Lüleburgaz Uçaneller Kültür ve Sanat Derneği tarafından Trakya Kalkınma Ajansı desteği ile düzenlenen “5. Uluslararası Trakya Kukla Festivali” 17 Mart Pazar günü başlıyor.

10 Nisan’a kadar sürecek festivalde, sokak ve meydan gösterileri ile okul bahçeleri dahil 172 merkezde gösterimler gerçekleşecek.

Festival kapsamında Lüleburgaz’da yapılacak gece gösterileri dışında kalan tüm gösterileri çocuklar ücretsiz izleyebiliyor.

Çocuklar geri dönüşüme uygun kağıt, cam ya da plastik atıkları getirerek oyun biletlerini alacaklar. Festival kapsamında bölgede 100 bin çocuğa ulaşılması hedefleniyor.

Bu yıl beşincisi düzenlenecek festivale 26 ülkeden 39 tiyatro ekibi katılıyor. Festivalde ABD, Avusturalya, Avusturya, Arjantin, Almanya, Brezilya, Bulgaristan Belçika, Bosna Hersek, Çek Cumhuriyeti, Ermenistan, Fransa, Hırvatistan, İran, İspanya, İtalya, Kolombiya, Kosova, Macaristan, Rusya, Peru, Tunus, Türkiye, Ukrayna, Uruguay ve Yeni Zelanda’dan tiyatro grupları yer alıyor.

Festival kapsamında Tekirdağ, Kırklareli Lüleburgaz, Çorlu, Babaeski ve Vize’de meydan gösterileri geçekleştirilirken, küçük belde ve kasabalarda ise sokaklar ve okul bahçeleri kukla tiyatrosu sanatçılarını konuk edecek.

Çocuklar için süprizler

Çocuklarda geri dönüşüm bilinci oluşturmak ve sanatla toplumsal hayatta rol almak üzerine hazırlanan festival projesi kapsamında 100 çocuğa bisiklet dağıtılacak. Okullarda atık kampanyasına katılan çocuklardan en başarılı olanlar bisikletle ödüllendirilecek.

Festivalin çocuklar için hazırladığı bir başka sürpriz de kitap ve çiçekler. Belirlenen miktarda atığı toplayıp getiren çocuklara festival komitesi tarafından kitap ya da çiçek armağan ediliyor. Okullarda sürdürülen kampanya kapsamında atık getiren çocuklara tiyatro biletinin yanında tercihlerine göre kitap ve çiçek veriliyor.

Çocuklar için atöyle çalışmaları

Festival kapsamında Uçaneller Kuklaevi’nin yanı sıra Ayten Öğütçü ve Ahmet Avkıran atölye çalışmaları ile çocuklarla buluşacak. Uçaneller ve Ayten Öğütçü çocuklarla kukla yapım atölyeleri gerçekleştirirken Ahmet Avkıran da denge ve hareket tiyatrosu konusunda atölye çalışmaları gerçekleştirecekler.

Ayrıca festival kapsamında 2 Nisan Salı günü, Asitej Türkiye Başkanı Doçent Doktor Tülin Sağlam ile Yrd. Doçent Dr. Nihal Kuyumcu’nun katılacağı “Çocuk Tiyatrosunun Bugünü “ adlı bir panel düzenleniyor.

Festival yöneticisi Mesut Sarıoğlu festivalde dört farklı bölümde gösterimler yapıldığını belirtiyor:

“İlk bölümümüz ‘Kıtalar Buluşması’ Güney ve Kuzey Amerika, Avusturalya, Afrika, Asya ve Afrika’dan ekiplerimiz bu bölümde gösterilerini sunacaklar. İkinci bölümümüz ‘Türkiye’nin En İyileri’nde Sahne Dergisi ve Asitej işbirliği ile verilen Çocuk ve Gençlik Tiyatrosu ödüllerini alan oyunların gösterimi gerçekleştirilecek. ‘Festival Sokağa Çıkıyor’ başlıklı bölümümüzde seçkin sokak sanatçıları çocuklarımızla sokaklarda meydanlarda ve okul bahçelerinde buluşacak. Son bölüm ise ‘Kukla Akşamları’. Bu bölümde ekiplerimizi çocuklar ve de özellikle içindeki çocuğu yaşatan yetişkinlerimiz için her gece farklı bir oyunla perdelerini açacaklar.”

Sarıoğlu, “Türkiye’nin en büyük kukla festivalinde tüm ülke çocukları ile buluşmak istiyoruz. Gösterilerimizin küçük bir kısmı hariç tümü ücretsiz” diyerek çocukları festivale çağırıyor.

Kaynak: cicicee