UNICEF Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölge Direktörü Maria Calivis Suriye’deki saldırılarda aralarında en az 70 çocuğun da bulunduğu çok sayıda insanın öldüğünü belirterek, sivillerin ve özellikle çocukların çatışmadan daima korunmaları gerektiğini hatırlattı.

Calivis UNICEF’in 18 ve 22 Şubat’ta Halep’te yerleşim yerlerini vuran füze saldırılarının en az 70 çocuğun ölümüne yol açmasından dehşete düştüğünü söyledi.

Calivis’in verdiği bilgilere göre, Cebel Bedru, Tarik el-Bab ve Erd el-Hamra mahalleleriyle Halep çevresindeki Tel Rifat’ı vuran dört ayrı füze saldırısında siviller hayatını kaybetti.

21 Şubat’ta da Şam’ın Mezra’a semtinde düzenlenen bombalı saldırıda aralarında Abdullah Bin Zübeyir İlkokulu’nda derse giren en az 20 çocuğun da bulunduğu 60 kişinin öldüğü açıklandı.

Calivis bu son saldırıların çatışmanın siviller ve özelliklede çocuklar üzerindeki korkunç etkisini gözler önüne serdiğini ifade etti.

“Saldırılar neredeyse iki yıldır süren ve adım adım toplumun yapısını parçalayan krizin bir an önce sonlandırılmasının önemini vurgulamaktadır.

“UNICEF bu saldırıları şiddetle kınamakta ve bir kez daha bütün tarafları sivillerin ve özellikle çocukların çatışmadan daima korunmaları gerektiğini hatırlatmaktadır.”

Kaynak: bianet