Parenting Dergisi, Edelman Public Relations şirketiyle yürüttüğü ortak bir proje kapsamında yaklaşık 600 babanın katıldığı bir anket çalışması yaptı. Ortaya çıkan sonuçlar modern babanın nasıl biri olduğu konusunda çok şey söylüyor.

Babalarla ilgili önyargılardan rahatsızlar

Çocuğuyla ilgili hiçbir şey bilmeyen babaları bilirsiniz, genellikle evin ekmeğini kazanmakla meşguldürler. Modern babalar böyle biri olmak istemiyorlar. Ankete katılan babaların çoğu, toplumdaki baba sterotiplerinden hoşlanmıyorlar, çocuklarına daha yakın olmak istiyorlar. Yüzde 82’si toplumdaki baba karşıtı önyargılardan rahatsız.

Beklenilenden çok sorumluluk üstleniyorlar

Araştırma babaların alt değiştirmeden beslenmeye pek çok işe kendiliklerinden gönüllü olduklarını gösteriyor. Yüzde 68’inin en sevdiği iş bebeğe banyo yaptırmak, yüzde 70’i çocuğunu okula kendisi götürüyor, yüzde 77’si okul dışı aktivitelerde az ya da çok çocuğuna eşlik ediyor ve nihayet yüzde 80’i ev ödevlerinde yardımcı oluyor. Ankete katılan babaların yalnızca yüzde üçü, bir kez bile alt temizlememiş.

Mutfakta baba

Araştırma babaların eskiye oranla kat be kat daha fazla mutfakta zaman geçirdiklerini söylüyor. Babaların yüzde 77’si eşine yardım için giriyor mutfağa, yüzde 26’sı ise evin mutfak alışverişini yapıyor, yüzde 22’si ise yemek yapıyor. Ayrıca çocukların beslenmesi konusunda eskiye oranla çok daha fazla bilgi sahibi modern babalar ve sağlıklı beslenme için her şeyi yapmaya hazırlar.

Büyüdükçe daha çok sorumluluk üstleniyorlar

Modern babalar çocuklar büyüdükçe daha çok sorumluluk üstleniyorlar. Bebeklik aşamasında anneler evin en aktifi olmaya devam ediyor, ancak çocuk büyüdükçe sorumluluklar neredeyse eşitleniyor. Babaların dörtte biri bebeklik evresinde asıl sorumluluğunun anneye yardım etmek olduğunun bilincinde. Ancak gerekirse daha çok sorumluluk almaya hazır. Ancak çocukluk evresi için “benim işim anneye yardım etmek” diyen babaların oranı yalnızca yüzde 12. Yüzde 60’ı ise çocuk büyütmenin bir ekip işi olduğunu söylüyor.

Özgüvenli ebeveynler

Babaların dörtte biri çocuk büyütmekle ilgili kitapları ve web sitelerini zaten karıştırıyorlar. Yüzde 35 ise mutlaka bir bilenden tavsiye almış oluyor. Yalnızca yüzde 27’lik bir kesim kimseden tavsiye almasa da, içgüdüleriyle baba olmanın doğru yolunu bulmaya çaba sarfettiğini söylüyor. Yalnızca yüzde dörtlük bir kesim baba olmayı kendi babasından öğrendiğini ifade ederken, yüzde üçlük bir kesim ebeveynlere yönelik dergileri okuyor.

İletişimci babalar

Özellikle ilk kez baba olanlar, aileleriyle ilgili fotoğrafları sosyal medyada paylaşmaya bayılıyorlar. Yüzde 23’ü facebook statülerinde yalnızca ailelerine yer veriyor. Yüzde 29 fotoğraf yayınlıyor, yüzde 15 ise video yayınlamakta bir sakınca görmüyor.

Kötü polis, iyi polis oyunu oynamıyorlar

Babalara genellikle evin kötü polisi olmak düşer, çünkü çocuğun disiplinini bir şekilde üstlenirler. Oysa şimdiki babaların yüzde 47’si bu oyunu benimsememeyi tercih ediyorlar. Yalnızca yüzde 19’u çocuğun disiplininden kendisinin sorumlu olduğunu düşünüyor.

Hasta bakıcı baba

Çocuklar hastalandığında kim izin alıp oturur evde? Babaların yalnızca yüzde 7’si “anne oturmalı” cevabı veriyor. Yüzde 32’ye göre bu durumlarda sorumluluk eşit paylaşılmalı. Yüzde 19 ise çocuk hastalandığında evde kalan tarafın kendisi olduğunu, yüzde 20 ise kim uygunsa onun izin alacağını söylüyor.