New York Times’ın yayınladığı bir habere göre, şehrin varlıklı kesimleri arasında doğum öncesi hizmetlerin alınmasında ebelik kurumu sıkı bir dönüş yapmış gibi görünüyor. Haber ebelik hizmetinden yararlanmanın, üst sınıflar arasında yeniden bir “statü sembolü” olarak görülmeye başlandığını söylüyor.

Haber, ebelik yeniden tıpkı meyve suyuyla kilo vermek ya da kimi ayakkabı markaları gibi trendi olmaya mı başladı sorusuna cevap arıyor ve peşin peşin şu cevabı veriyor: “İlk bakışta görünen o ki ebeye gitmek en azından eskiden olduğu kadar tuhaf bir şeymiş gibi görünmüyor ve hatta doğal bir seçim, bir aydın davranışı olarak yeniden bir moda haline geliyor. St. Luke’s-Roosevelet Hastanesi Jinekoloji Departmanı yöneticisi Dr. Jacques Moritz de gazetenin verdiği cevabı onaylıyor: “Ebeler hakkındaki algı bütünüyle değişti. Eskiden yalnızca hippiler gider diye düşünülüyordu. Ama şimdi kırmızı, yüksek ökçeli ayakkabılar giyen kadınlar da ebelere gitmeye başladılar.”

Manhattan Ebeleri adlı örgütün kurucusu Sylvie Baustein de (fotoğrafta beyaz t-shirt’lü) aynı fikirde. “Mesleğe adeta yeni bir dönüş yaptık” diyor Blaustein ve mutluluğuna eşlik eden şaşkınlığını gizlemiyor: “Varlıklı kadınlar da ebe desteği istemeye başladılar. Bunun sebebi ise ebelerden gördükleri yakın ve nitelikli hizmet. Kulağa tuhaf görünüyor ama ebelik şöyle ya da böyle moda haline geliyor.”