Erzurum’un Tortum İlçesi Ödük Vadisi’nde yaptırılacak HES’lere karşı düzenlenen eylemlerin sembolü olarak gösterilen Leyla Yalçınkaya hakkında açılan ‘görevi yaptırmama, hakaret ve kasten yaralama’ suçlamalarıyla ilgili olarak, Tortum Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada şikâyetler geri alındı. 

Ödük Vadisi’ne kurulacak üç ayrı HES için düzenlenen gösterilerden sonra Tortum İlçe Jandarma Komutanlığı’nda vatani görevini er olarak yapan 22 yaşındaki Abdullah Teke, Cumhuriyet Başsavcılığı’na verdiği dilekçede, 5 Ağustos 2011 günü Leyla Yalçınkaya’nın attığı taşla yaralandığını, er Adil Aldemir ise aynı gün genç kızın kendisine “Şerefsizler” diye hakaret ettiğini ileri sürdü. Bunun üzerine Tortum Asliye Ceza Mahkemesi’nde Leyla Yalçınkaya için ‘görevi yaptırmama, hakaret ve kasten yaralama’ suçlamalarıyla iki ayrı dava açıldı. Birleştirilen dosyalarla ilgili savcı, tutuksuz yargılanan Leyla Yalçınkaya hakkında 9 yıla kadar hapis cezası istedi.

Tortum Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın bugünkü duruşmasında CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin ile milletvekilleri Melda Onur, Aykut Erdoğdu, Ayşe Danişoğlu, CHP Erzurum il yöneticileri, avukatlar Eşber Yağmurdereli ve Ercüment Şenol, Leyla Yalçınkaya’ya destek için hazır bulundu. Duruşmada terhis olan her iki jandarma eri, Leyla Yalçınkaya’dan şikâyetçi olmadığı yolunda ifadelerini göndererek davalarını geri çekti. Davaya bakan Asliye Ceza Hakimi’nin izinli olması nedeniyle Leyla’nın duruşması 12 Haziran’a ertelendi.

Tortum Sulh Ceza Mahkemesi’nde benzer bir davadan yargılanan Leyla Yalçınkaya, geçen Ocak ayında hakaret suçu kanıtlanamadığı için beraat etmişti.

Kaynak: Radikal