2. İstanbul Lüfer Bayramı, En Baba Lüfer yarışması, Balıklı Filmler Festivali, İstanbul ve Balığı paneli gibi etkinliklerle 19 Ekim’de başlıyor.

2. İstanbul Lüfer Bayramı 19 – 21 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek. Lüfer Bayramı programında Balıklı Filmler Festivali, İstanbul ve Balığı başlıklı panel gibi etkinlikler de yer alacak.

Ayrıca yavru balıkların avlanmaması için satın alınmaması gerektiğini vurgulamak amacıyla “İstanbul Lüfer’e Hasret Kalmasın” kampanyası sürecince yaşanan tecrübelerin paylaşıldığı “Almıyoruz, Satmıyoruz!” ve çocuklarla lüferin resmini çizmeyi amaçlayan “Anne bak! Lüfer!” etkinliği de bayramı şenlendirecek etkinlikler arasında.

20 Ekim’de gerçekleşecek İstanbul’un En Baba Lüferi olta yarışmasında ise eski usullerle lüfer avlanacak. Amatör ve profesyonel tüm balıkçılara açık yarışma için buluşma adresi Haliç Şair Nedim Parkı’ndaki Fener İskelesi. Yarışmada sadece olta ile avlanan, 24 cm ve üstündeki lüferlerin değerlendirileceğini söylemeye gerek yok.

Gösterilecek Balıklı Filmler arasında Ethem Özgüven’in Mare Nostrum / Bizim Deniz, Arzu Rüya Köksal’ın Son Kumsal, Deniz Şengenç’in Balık Olmak, Yavuz Sezer’in Göksu’da Bir Balıkçı, Burak Dal ve Bahriye Kabadayı’nın Boğaziçi Balıkları filmleri var. (YY)

Lüfer Bayramı hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayınız.

Kaynak: Bianet