Science Translational Medicine’de yayınlanan araştırmaya göre artık ceninlere yapılacak bir testle genetik bozukluklar önceden fark edilebilecek. Ancak bu testin uygulanması aynı zamanda birçok etik soruyu da gündeme getireceğe benziyor.

Washington Üniversitesi’ndeki bilim insanlarının yaptığı çalışmalar sonucunda ilk önce hamile kadının kanında bulunan ceninin DNA parçalarına ulaşıldı. Daha sonra babanın tükürüğüyle birlikte ebeveynlerin DNA parçalarını birleştirerek ceninin bütün gen haritası ortaya çıkartıldı. Elde edilen genom haritası 18 haftalık bebeğin göbek bağından alınan DNA’yla karşılaştırıldığında sonucun %98 doğru olduğu belirtildi.

Araştırmacılar elde edilen bulguların bir gün genetik hastalıkların tedavisinde kullanılmasını umut ediyor. Bu tarz testler halen down sendromu için uygulanıyor. Down sendromunu anlamak için gelişmekte olan ceninin bulunduğu saktan örnekler alınabiliyor. Ancak bu test sonrası annenin düşük yapma ihtimali de bulunuyor.

Makaleye göre araştırmacılar ayrıca buldukları tekniği daha da geliştirmeleri sonucunda ebeveynlerde bulunmayan ancak bebekte yeni oluşan genetik hastalıkları teşhis edebilecek. Yapılan deneyde ceninde 44 tane mutasyon görülürken 18. haftada yapılan araştırmada bunlardan 39’u tespit edildi.

Araştırmacılardan Dr. Jay Shendure “Bu çalışmalar sayesinde 3000’den fazla tek-gen bozukluklarını tek ve cenine müdahale edilmeyen bir testle, tüm gen haritasını tarayabilecek yeni yollar bulduk” diyor.

Leeds Üniversitesi’nden Moleküler Bilimi Profesörü David Bonthron ise BBC’ye yaptığı açıklamada araştırmanın çok ilginç, zekice ve sınırları zorlayıcı olduğunu belirtti. Ancak Bonthron’a göre yeni yöntem birkaç yıldan önce kliniklerde kullanılamayacak. Testlerin “Peki elimize geçen bilgilerle ne yapacağız?” sorusunu da gündeme getireceğine dikkat çeken Prof. David Bonthron bunun toplumsal bir soru olduğunu ve toplumun neleri kabul edilebilir gördüğünü ortaya çıkaracağını söyledi.

İŞİN ETİK BOYUTU

İngiltere’de bulunan ötenazi, kürtaj ve embriyolar üzerinde yapılan deneylere karşı Pro-life Alliance grubundan Josephine Quintavalle ise “Elde edilen bilgiler başlangıçta yansız gibi olsa da bu bilgiler doğrultusunda kaçınılmaz olarak kürtaj yapılacaktır. Yapılacak testlerin daha kolay ve daha anlaşılır olması kürtaj oranını artırır” dedi.