Güney Afrika’daki bir mağarada bulunan taş bıçaklar, ilk insanların yaklaşık 71 bin yıl önce karmaşık bir teknoloji geliştirdiğini ortaya çıkardı.

Güney Afrika’nın güneyindeki Pinnacle bölgesinde devam eden kazılarda ortaya çıkan 3 cm uzunluğundaki 27 minik taş bıçak, ilk insanların düşünüldüğünden daha zeki olduğu sonucunu ortaya koydu. Nature Dergisi’nde yayınlanan araştırma sonuçlarına göre ilk insanlar sandığımızdan daha gelişkin bir teknoloji kullanıyordu.

Dergide yayınlanan yazısında, Arizona Eyalet Üniversitesi’nden Curtis Marean, ileri taş işçiliği kullanılarak üretilen bıçakların mızrak ve ok ucu olarak ya da diğer silahları daha da ölümcül yapabilmek için kullanıldığını belirtiyor.

Marean, sanıldığından çok daha zeki olan ilk insanların taş bıçakları tahta ya da kemiklere açtıkları yuvalara doğal yapıştırıcılarla yapıştırarak silah yaptıklarını ve geliştirdikleri bu teknolojiyi sonraki nesillere de aktardığını söylüyor.

Marean ayrıca, ilk insanların bu süreci tamamlayıp, sonraki nesillere aktarabilmek için bir tür dil geliştirmiş olabileceklerini kaydediyor.

100 bin yıl öncesine ait ilk taş bıçakların fırlatılamayacak kadar ağır ve kaba olduğunu ifade eden Marean, Güney Afrika’da bulunan örneklerin ise hafif ve ince işçilik ürünü olduğunu vurguluyor.

Bilim insanları, ilk insanların, yaklaşık 200 bin yıl önce Afrika’da ortaya çıktıklarına inanıyor. İnsanlığın tarihine ilişkin teoriler, karmaşık düşünme yapısı ile modern insan davranışlarının ilk insanların uğradığı genetik mutasyonlar sonucu yaklaşık 40 bin yıl önce gelişmiş olabileceğine dikkat çekiyor.