Allah bilir ne kadar çok tavsiyede, nasihatte bulunuyordur size çevrenizdekiler… Hayatınızda köklü değişiklikler yapmaya hazırlanırken bu duyduklarınız telaşınızı bir miktar daha arttırıyor bile olabilir… Endişelenmeyin, ilk anne siz değilsiniz, sonuncusu da olmayacaksınız. Birkaç yıl sonra, çocuk yapma kararı veren arkadaşlarınıza siz de benzer tavsiyelerde bulunacaksınız. Şimdi bütün bunları 11 başlıkta toplayalım:

1. Bebek doğurmak sıradan bir karar değil

Değil hakikaten, hayatınızın her anı değişecek. Hormonal dengeniz, gündelik hayatınız, endişeleriniz, duygularınız ve hatta kendinizi ifade etme biçiminiz. Herşeyden önce de öncelikleriniz. En önemli anlardan biri doğumun gerçekleştiği an. Ağrılar, sancılar, yorgunluk… Hepsi birbirini izleyecek. Ama sonunda bebeğinizi kucağınıza aldığınızda dünyalar sizin olacak. Öncesinde olanların çok azını hatırlayacaksınız.

2. Anne olmak için ihtiyaç duyduklarınız

Sadece siz. Yeryüzündeki ebeveyn sayısınca çocuk yetiştirme kılavuzu ve felsefesi olduğunu tahmin ediyorsunuzdur. Binlerce kitap da hatmetseniz, dünyanın en iyi okullarında da okusanız, sonunda bebeğinizle başbaşa kaldığınızda siz ve o birbirinizden öğrenerek kuracaksınız yeni dünyanızı. O yüzden telaşa kapılmayın. Elbette aksilikler olacak. Korkacak, üzülecek, kimi zaman umutsuzluğa kapılacaksınız. Ama işler her yoluna girdiğinde kendinizle gurur duyacaksınız.

3. Çocukla birlikte var olmak

Çocuk hayatınızın tam ortasında olacak. O aritmetik ortanın aynı zamanda merkez olup olmadığına siz karar vereceksiniz. Birlikte yaşayacaksınız bundan böyle. Kendinize ve ona bakmayı öğreneceksiniz. Kendinizi ve onu affetmeyi öğreneceksiniz. Kendinize onun gözüyle bakmayı öğreneceksiniz ve ona kendisiyle yaşamayı öğreteceksiniz.

4. Aklınızı yitirebilirsiniz

Bu kadar yoğun bir hayat tecrübesi insana aklını kaybettirebilir. Nadir de olsa böyle durumlar vakidir. Akınıza gelen herkesten yardım isteyin. Kendinize zaman ayırın. Ve her anın tadını çıkartmayı unutmayın.

5. Eşten yardım istemek

Bir bebeğin genellikle iki faili vardır. Sorumluluklar da iki kişi arasında paylaşılır. Eşit mi, dengeli mi olacağına koşulları da göz önünde bulundurarak yine birlikte karar verirsiniz. Ama sakın ola bebeğin sorumluluğunu tekelinize almayın. Sonra pişman olursunuz.

6. Uyumayı öğreneceksiniz

Hem de çok çabuk. Bulduğunuz her rahat anda kendinizi uykuya teslim edeceksiniz. Uyku düzeniniz bebeğinizinkiyle paralel bir biçimde değişecek. Tabii ki zor olacak, ama tahmin ettiğiniz kadar değil.

7. Kontrol mekanizmaları

Onu korumak sizin için herşeyden daha önemli olacak. Hormonlarınız ondan uzak kaldığınız her an isyan bayraklarını çekecek. Ama sonra onlar da düzene girecek ve kontrol mekanizmalarınız gevşerken ilişkiniz de doğal bir seyre bürünecek.

8. Anne grupları

Bütün bu süreçleri yaşarken tek başınıza olmadığınızı, hiçbir şeyin ilk kez sizin başınıza gelmediğini bilmek en büyük yardımcınız olacak. O yüzden bulabildiğiniz bütün annelerle konuşun. Elbette kendinizi ve anneliğin rutinini tekrar ediyor olacaksınız. Ama ne yapalım bu çağda böyle yaşanıyor.

9. Emzirmek ve beslemek

İlk aylarda yalnızca anne sütüyle besleyeceksiniz. Onun size, sizin ona en çok ihtiyaç duyduğunuz zamanlar bunlar. Sonra yavaş yavaş başka besinler girecek dünyaya. Farkına varacaksınız ki, çocuğunuzu bu aşamada dünyaya alıştırıyor olacaksınız.

10. İş yükü

O kadar meşgul olacaksınız, bebek o kadar zamanınızı alacak ki inanamayacaksınız. Bu kadar küçük bir yaratığın, etrafındaki her insanı bu kadar meşgul ediyor olması fikri size çılgınca gelecek. Bu yüzden bebeğin doğumundan hemen sonrası için kocaman planlar projeler yapmayın. O sıra eliniz hiçbir şeye varmayacak.

11. Kazanmak ya da kaybetmek yok

Çocuk sahibi olmak dünyanın en doğal şeyi. Bu işte başarı ya da başarısızlık yok. Ömür boyu devam edecek bir süreç var. Onun üzerinde bıraktığınız izler, torunlarınızın torunlarında bile görülmeye devam edecek. Bu sizi ne endişelendirsin ne de mutlu etsin. Çünkü yaşadığınız şey en geniş anlamıyla hayatın ta kendisi…

Kaynak: JJ Keith