Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) nedir?

Mit: DEHB modern toplumun getirisi olan yeni bir hastalıktır.

DEHB yeni bir hastalık değildir. DEHB ilk kez çocuk kitapları yazan Alman doktor Heinrich Hoffman tarafından 1800’lerin ortalarında tanımlandı. Hoffman, kurgusal karakterleri de kliniğindeki gerçek hastalarına dayanır.

Tıp bilimi ilk kez 1902 yılında dikkatsizlik, dürtüsellik ve hiperaktivite sergileme gibi bozuklukları sergileyen çocukları belgelemiştir. O zamandan beri, DEHB uzmanlar tarafından “Beyin İşlev Bozukluğu” “Hiperkinetik Bozukluk” ve “Dikkat Eksikliği Bozukluğu” gibi değişik isimler aldı, fakat belirtileri ve yarattığı sorunlar değişmedi.

Mit: Çok fazla TV izlemek DEHB’ye neden olur.

“Gösterim süresi”ndeki artıştan sonra, televizyon izleyerek veya video oyunları oynayarak geçirilen zaman hareketsizlik, kötü beslenme ve obezite ile ilişkilendirildi. Ancak, bugüne kadar çok TV izlemenin DEHB’ye neden olduğu konusunda güçlü bir kanıt yok.

2004 yılında yayımlanan bir çalışma, artan TV izleme aktivitesi ile dikkat sorunları arasında bir ilişkinin olduğunu ortaya çıkardı. Diğer uzmanlar ise televizyon izlemenin dikkatsizliğin bir nedeni değil; sonucu olabileceğini belirtiyor.

Şekerli gıdalar ya da abur cubur yemenin DEHB’ye neden olabileceğini kanıtlayan hiçbir bilimsel veri yoktur. Son veriler gıda katkı maddelerinin yüksek aktivite düzeyleri ile ilişkili olduğunu gösteriyor. Ancak, bu davranış bütün çocuklarda ortaya çıkmasına rağmen DEHB’nin asıl nedeninin bu olmadığı biliniyor.

Mit: Çok sayıda çocuk DEHB tanısı vardır.

Birçok farklı ülkede yapılan çalışmada DEHB, okul çağındaki çocukların yüzde beşini ya da her 20 çocuktan birini etkiliyor.

AboutKidsHealth