Türkiye’yi çocukları dinlemeye çağırıyoruz…

Anayasa için ilk çcouk kürsüsü 22 Nisan 2012, Pazar Günü İstanbul Taksim Meydanı’nda Kuruluyor

 

 

 

 

 

• İstanbul Öğrenci Meclisi Üyeleri Anayasa hakkında görüşlerini açıklayacak.

• İlk Kürsünün ev sahibi Beyoğlu Öğrenci Meclisi olacak.

• Anayasa İçin Çocuk Görüşü Buluşmasına İstanbul milletvekilleri davet edildi.

• Yeni Anayasa oylaması yapılına kadar 81 il, 975 ilçe ve köylerde Anayasa için Çocuk Kürsülerinin kurulması ve milletvekilleriyle çocukların buluşmaları da amaçlanıyor.

• Anayasa İçin Çocuk Görüşü Raporu hazırlanacak ve TBMM Başkanlığı’na sunulacak.

• Yeni Anayasa Taslağında yer alacak çocuklarla ilgili maddeler çocuk diline uyarlanacak ve çocuk görüşü alınacak.

• Yeni Anayasanın tamamı oylanmadan çocuk diline uyarlanacak

Çocuk Vakfı, TBMM Başkanlığı’nın himayelerinde, Anayasa İçin Çocuk Görüşü alınması amacıyla 22 Nisan’dan itibaren Türkiye genelinde Anayasa İçin Çocuk Görüşü kampanyası başlatıyor. İlk kürsü 22 Nisan, Pazar günü saat 11.00’de İstanbul Taksim Meydanı’nda kurulacak. İlk kürsü çalışmasında İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü Öğrenci Meclisi Başkan ve Üyeleri anayasa ile ilgili görüşlerini açıklayacak. İlk kürsünün ev sahipliğini Beyoğlu Öğrenci Meclisi Başkanı Ozan Özdemir’in Başkanlığı’nda Beyoğlu Öğrenci Meclisi yapacak.

Anayasa İçin Çocuk Görüşü kürsü programının ilki Çocuk Sözcüsü Ümmühan Zeynep Bilgili ve Yetişkin Sözcüsü ve Çocuk Vakfı Başkanı Mustafa Ruhi Şirin’in açılış konuşmalarıyla başlayacak. Kürsü programına 18 yaşa kadar bütün çocuklar katılabilecek ve görüş açıklayabilecek.

Çocuk Vakfı, Anayasa İçin Çocuk Görüşü çalışmalarının 81 il, 957 ilçe ve köylerde gerçekleşmesi için bir dizi program gerçekleştirecek. Yazılı, sözlü ve görüntülü çocuk görüşleri alındıktan sonra Anayasa İçin Çocuk Görüşü Raporu hazırlanacak ve TBMM Başkanlığı’na sunulacak. Çocuk görüşleri çerçevesinde Anayasa’da yer alması önerilen maddeler gerekçeleriyle yazılarak TBMM Uzlaşma Komisyonu Üyeleri’ne gönderilecek. Bu amaçla, Çocuk Vakfı tarafından 250’yi aşkın sosyal bilimciye mektup gönderildi.

Anayasa’dan Önce Çocuk Yasa!.. başlığı altında gerçekleşecek ülke ölçekli kampanyada şu özel iletiler yer alacak: “Anayasa’da çocuk büyük eşit olsun”, “Anayasa’nın dilini çocuklar da anlasın!”, “Çocukların da görünür olduğu bir Anayasa isteriz”, “Yaşasın Türkiye Çocuk Cumhuriyeti”, “Çocuklar Anayasa için kürsüye!”

Anayasa’dan Önce Çocuk Yasa! kampanyası için afiş ve posterler, gazete ilanları, 20 saniyelik televizyon tanıtım filmi ve 20 soruda 9 yaş sonrası çocuklar için “Anayasa Bir Ülkenin Nüfus Cüzdanıdır” adlı broşür Alametifarika Ajansı’nın gönüllü çocuk paydaşlığında hazırlandı ve basımları gerçekleştirildi.

 

Anayasa ve Çocuk İletişim Bilgileri

Çocuk Vakfı Kültürevi

Zafer Sokağı No:17 34371 Nişantaşı / İstanbul

Tel: +90 0 212 240 23 83-240 41 96 Belgegeçer +90 0 212 230 01 25

cocukvakfi@hotmail.com

twitter.com/cocukvakfi

facebook/Çocuk Vakfı

twitter.com/AnayasaVeCocuk

http://anayasaicincocukgorusu.wordpress.com/

www.cocukvakfi.org.tr