Başak Kültür ve Sanat Vakfı’nın düzenlediği Helin Başak Uluslararası Sanat Festivali 2-8 Eylül arasında çeşitli kültür sanat etkinliklerinin de dahil olduğu bir programla gerçekleşecek.

Festivalde, onuncu yaşını dolduran vakfın bu süre zarfında gerçekleştirdiği “Yazlık köyler kışlık şehirler”, “Sanat çocukla gelecek”, “Başak çocukları şehre renk katıyor”, “Benim dünyam resim atölyesi”, “Dersim İz sanat atölyesi”, “Kültürlerarası köprü olarak sanat”, “Sokakta sanat”, “Kendi oyuncağını kendin yap” atölyelerinden kareleri de içeren sergi ve atölyeler yapılacak.

Ayrıca yerel ve uluslararası sanat grupları da festivale performansları ile katılacak.

Karnaval grubu Brouhaha International (İngiltere), davul grubu Karentura (Hollanda) ve jonglörlük-sirk performansları gerçekleştiren Hungarian Juggling Association (Macaristan) ile hem atölye çalışmaları hem de gösteriler düzenlenecek.

Sosyal Kültürel Yaşamı Geliştirme Derneği ve Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Dernekleri’yle birlikte gerçekleştirilen “Düş ve Gerçek” konulu resim atölyesinden gelen çalışmaların sergisi ve VYZ Gezici İletişim Atölyesi ile birlikte gerçekleştirilen atölye çalışmalarının gösterimleri de festival etkinlikleri arasında yer alıyor.

Atölye çalışmaları, sergiler ve gösteriler Kayışdağı 80. Yıl Parkı, Kadıköy- Kozyatağı Kültür Merkezi ve Ataşehir-Novada Kültür Merkezi’nde; final konserleri ise Ataşehir-Deniz Gezmiş Parkı ve Kadıköy İskele Meydanı’nda yapılacak.

2002 yılında kurulan vakıf, çoğunluğu zorunlu göçle İstanbul’a gelmiş ve kent merkezlerine uzak varoşlarda yaşam mücadelesi veren çocuklar, gençler ve kadınlarla çalışmalar yapıyor.

bianet