Çocuk bezleri eskiden bir servetti. Şimdi değil. Ucuz oldukları söylenemez, ama servet de değil. Bu iyi bir şey mi çok emin değilim.

Çünkü her durumda bebeğimizin poposuna sentetik karışımı şeyler yerleştiriyoruz. Ve üstelik yaklaşık 2,5 yıl boyunca harcanan bez miktarını bir tasavvur edin. Çevre, cüzdan… hepsi.

Benim favorim hep duyup hiç rastlamadığım dolayısıyla hiç kullanmadığım yıkanabilir bezler. Kullanan birileri anlatırsa sevinirim.

Lakin biz başından beri Huggies ve Prima Aktif Bebek kullanıyoruz.

Ben herkese en az iki bebek bezi kullanmasını öneririm. Bebek kısmının poposu pek narin olabiliyor ve tek markaya alışınca başka marka kabul etmeyebiliyor. Yani bebeğinizin teninde allerjik reaksiyon gösterebiliyor. Bu da kullandığınız beze bir biçimde ulaşamaz olursanız zor zamanlar geçireceksiniz demek.

Biz Alaz doğmadan bir minik anket yaptık. Arkadaşlarımız genellikle Prima ve Huggies kullanıyordu.

Sonra gidip bunlardan birer paket aldık, açtık ve kokladık. Prima kimyasal konusunda müthiş önde gidiyordu. Huggies neredeyse hiç kokusuzdu. Hepsinin dermatolojik testleri yapılıyor elbette. Ama yine de içinde kimyasal olan şeylere ne kadar az bulaşırsak o kadar iyidir diyerek Huggies (bulabildiğimiz zamanlarda organik pamuklu) kullanmaya başladık.

Lakin cildi Huggies bağımlısı olmasın diye arada Prima da bağladık. Prima’dan da major bir şikayetimiz olmadı.

Alaz büyüdükçe ve çiş miktarı arttıkça geceleri sorun olmaya, çişi taşmaya başladı. Prima Aktif Bebe her durumda daha fazla çiş hapsedebiliyor. İçindeki kimyasalları boşuna koymamışlar tabii. Dolayısıyla geceleri Prima bağlamaya gündüzleri Huggies’e devam etmeye başladık.

Huggies’in temel problemi organik pamuklu (özellikle 4+) bulmak müthiş zor. Bir de Huggies Gold diye bir şey yumurtlamışlar yeni, ne işe yaradığını bilmiyoruz.

Bir kere Şişli Organik Pazar’dan bir organik bez aldık. Lakin berbattı. Hem bağlaması zordu, hem de dışı naylonla kaplıydı. Alırken de görmemişiz, pes yani.

Bir kere de İspanya’da bezsiz kalıp bir başka organik bez Bambo (www.bambo-nature.com/) aldık. Ve Bambo’dan müthiş memnun kaldık.

Alaz’ın tercihi ise mümkün olduğu her durumda çıplak durmak. E çocuk haklı.