Çoluk çocukla birlikte yapılabilecek yaz etkinlikleri önerilerimize devam ediyoruz… Bugün işin içinde biraz daha ev ve dağınıklık olacak gibi görünüyor…

– Ev partisi: Çocuğunuzun mahalle arkadaşları için bir ev partisi düzenleyin. Hatta mümkünse o esnada evi terk edin ve siz de mahalledeki komşularınızla vakit geçirin.

– Parti sonrası: Parti sonrası temizlik ve evi düzene koyma işini, yaşı da uygunsa çocuğunuzla birlikte yapın. Hem onu işe dahil etmiş olur partinin sorumluluğunu paylaşırsınız, hem de kendisini ev sahibi olarak hissetmesi için imkan sağlamış olursunuz.

– Mobilyaları düzenleyin: Evdeki mobilyaların yerini değiştirmek istediğinizde ona da sorun ve dahası gücü yettiğince size yardım etmesini sağlayın. Örneğin okul çağındaysa kitaplığı düzenlemek onun sorumluluğuna bırakılabilir.

– Pizza yapın: Onun da sevebileceği bir yemeği, ona daha çok inisiyatif kullandırarak birlikte yapın. Mesela pizza hamurunu o yoğursun, içini siz doğrayın ama o karıştırsın, fırına siz koyun ama o süslesin…

– Oyun gecesi: Çocuklu arkadaşlarınızı eve davet edin ve iki sehpa üzerine iki oyun kurun. Biri büyükler diğeri küçükler için. Hem birbirinizi izleyip tezahürat yapın, hem de ekipler arası turnuva…

– Spor karşılaşması: Şehrinizde yaza özel bir takım spor karşılaşmaları illa ki yapılıyordur. Çocuğunuzu alıp onlardan birini izlemeye gidin.

– Balkon safası: Çocuğunuzla balkona çıkın ve bulutlara bakıp karşılıklı hayal kurun.

– Botanik bahçesi: Evde saksı çiçeği yetiştiriyordunuz nasılsa… İşi biraz büyütmenin nasıl olduğunu hayal etmek üzere varsa etraftaki bir çiçek serasına, fidanlığa ya da en iyisi botanik bahçesine gidin.

– Sokak hayvanları: Mahalledeki sokak hayvanları, özellikle kedilerle ilgili projeler geliştirin. Elbette bu projeler birlikte kedi kuyruğu kesmek olmasın. Onlara düzenli olarak su verme işinin mahalledeki çocuklar arasında organizasyonu konusunda birlikte ele alabilirsiniz örneğin.

– Yapboz yarışması: Sizin ve onun yaş gruplarınıza uygun iki yapboz’u yan yana yapmaya başlayın, mümkün olduğu kadar da eş zamanlı çalışın. Bakalım kim önce bitirecek?… Bu arada sizin evde olmadığınız zamanlarda avantaj kazanmak için yapbozla uğraşmadığından emin olmanın bir yolunu da bulun tabii…