Bianet’ten Yüce Yöney, depremle yıkılan Van’da eğitimin hal ve şeraitini anlatıyor…

Türkiye’de ders zili çaldı ama Van’da birçok okulda eğitim başlayamadı. Eğitim Sen’den Atabay daha tadilatına yeni başlanan çok sayıda okul olduğunu söyledi. Okullar yeni sistemde hem ilkokul hem ortaokul olarak hizmet verdiği için taşımalı sistem de işlemiyor.

Geçen yıl yaşanan depremin ardından eğitim öğretimin aksadığı Van’da yaklaşık 11 ay sonra sıkıntılar devam ediyor.

Eğitim Sen Van Şube Hukuk Sekreteri Murat Atabay, tüm Türkiye’de resmen okullar açılmasına rağmen Van’da birçok okulda eğitimin başlayamadığını bildirdi.

“Okulların çoğu açılmadı Van’da. Üzerinden yedi ay geçmesine rağmen tadilatına yeni başlanan okullar var.”

Yardımsever kişilerin yaptırdığı okullardaki tadilatın temmuzda başlayarak şimlerde bitme aşamasına geldiğini, ancak bakanlığın birçok okulda tadilat çalışmalarına eylül başı itibarıyla başladığını, dolayısıyla okulların yetişmediğini hatırlatan Atabay, bu sıkıntının Van’daki okulların neredeyse yarısında yaşandığını dile getirdi.

“Bugün sağlam okulların öğrencileri okula gidebildi. Ama çok sayıda okulda eğitim başlayamadı. Benim okulum bunlardan biri. Tadilat devam ediyor.

“Öğrenciler de zaten gelmedi. Mahalleli okulun halini gördüğü için eğitim yapılamayacağını da biliyor.”

Atabay bu yıl geçen yıldan farklı olarak bir başka sorunun daha yaşandığını da vurguladı.

“Geçen sene kendi okuluna gidemeyen öğrenciler taşımalı olarak sağlam olduğu söylenen okullara gönderildi. Ama bu yıl 4+4+4 yasası geçtikten sonra okulları ilkokul ve ortaokul diye ayırdılar. Okullar ikiye bölündüğü için bu imkan da büyük ölçüde kalmadı.

“Geçen yıl bir okul sadece ilkokulken, şimdi hem ortaokul hem ilkokul olduğu için o okula başka bir okulun öğrencilerini göndermek de sıkıntı yaratıyor.”

Atabay’ın dikkat çektiği bir nokta da tadilata başlanan okullar arasında geçen yıl sağlam diye öğrenci gönderilen okulların da olması.

“Çocuklar oralarda üç ay eğitim gördü. Sene sonundaysa aslında bu okullar hasarlı diye tadilat kapsamına aldılar.”

Bitmeyen misafirlik

Van’daki Süphan ilköğretim okulunda görev yapan öğretmen Naci Kaçmaz ise bulundukları TOKİ’deki okula ocak ayında geldiklerini söyledi.

Kaçmaz üç ay boyunca soğukla mücadele ettiklerini hatırlattı ve kendi okullarının hâlâ tadilatının yapılmamış olduğunu, misafir konumlarının devam ettiğini anlattı.

“Bizim okulumuz yıkılmıştı. Zemin güçlendirme çalışması yapılıyor. 120 günde teslim edeceklerini söylediler ama daha temeli bile kazılmış değil. Daha önce de eylülde teslim edeceklerini söylemişlerdi.”

Kaçmaz depremden sonra Süphan okulunun birinci sınıftan dördüncü sınıfa kadar olan birinci kademesini TOKİ’ye, 5,6,7 ve 8’nci sınıfları ise başka bir liseye verdiklerini söyledi.

Birçok okulun ikiye bölündüğünü, evsahibi okulun diğer okulun öğrenci ve öğretmenlerine hâlâ misafir gözüyle baktığını, idarelerin bu noktada sıkıntı yaşadıklarını belirtti.

“Yakında öğretmenler arasında sınıf paylaşımında benim okulum, senin okulun gibi tartışmalar da patlak verebilir.”

Van’da karmaşanın hâlâ bitmediğini anlatan Kaçmaz başka sorunlu okullardan da örnekler verdi.

“Rekabet Kurulu İlköğretim Okulu hakkında yıkım kararı olmasına rağmen, başka bir okulun, yakındaki Cumhuriyet İlkokulu’nun öğrencilerinin de oraya yönlendirildiği söylendi.

“2300 öğrencili Hüsrev Paşa İlköğretim okulunun ise tadilatına yeni başlandı. Öğretmen ve öğrenciler bu nedenle Tuncay Uras okuluna gidecek. Oysa orası yaklaşık dört bin öğrencili ve 16 derslikli bir okul. Böylece sınıf ortalamaları 105’i bulacak.”

Naci Kaçmaz konuştukları velilerin hastanelerin rapor vermediğini söylediğini de aktardı ve bölgedeki çocukların beslenme gibi sorunlar nedeniyle gelişimlerinin de sağlıklı olmadığını hatırlattı. “Altı yaşına gelmiş ama kalem tutamıyor. Bölgenin böyle bir özelliği de var.”