Çocuk hakları üzerine çalışan Gündem Çocuk Derneği Hürriyet gazetesi yazarı Ahmet Hakan’a yazdığı açık mektupta, Hakan’ın yazısında Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’e “çocuk siyasetçi” demesine itiraz etti.

“Melih Gökçek gibi çocukluktan hiç nasibini almamış; insana, doğaya, ağaca, toprağa saygısı olmayan birine ‘çocuk siyasetçi’ demenize, ‘didişme’nin bir kent yönetme biçimi ve siyaset tarzı olarak kullanılmasını, ‘didişmekten keyif alarak hayata bağlanma ve enerji toplama’yı da doğal ve çocuklara ait bir özellik gibi sunmanıza itiraz ediyoruz.

“Bu özellikler çocuklarla, çocuklukla yakından uzaktan ilgili değildir. Olsa olsa mutsuz bir çocukluk geçirmiş mutsuz bir yetişkinin siyaset yapma halidir.

“Kendisine ‘çocuk’ benzetmesi yaparak Melih Gökçek’i sempatikleştirme ve yaptıklarını mazur gösterme çabanızı çocuklara yapılmış büyük bir haksızlık olarak görüyoruz.

“Bir bebekten bir katil yaratan da, Halfetili bir çocuktan bir gecede 3000 ağaca kıyan bir belediye başkanı yaratan da çocuklukla ve çocukluğu ile arası iyi olmayan yetişkinlerin dünyasıdır.

“Her çocuğun hak sahibi, eşit, özgür ve onurlu bir birey olarak, barış içerisinde, iyi ve mutlu yaşadığı bir ülke ve bir dünya için ısrarla mücadele etmemiz gereken şeydir bu.”

Türkiye’de çocukların “yetişkinlerin çıkarları için kullanılagelen nesnesi konumunda” olduğunu belirten Gündem Çocuk Ahmet Hakan’ın yazısının ve yazıyı okuyan kişilerin yorumlarının “çocuk hakları ihlallerine temel olan algının varlığını kanıtlar ve destekler bir söyleme sahip” olduğunu ifade etti.

Dernek Hakan’dan çocuk hakları konusunda olumlu bir dönüşüme katkıda bulunmasını istedi.

“Dileriz bu kısa mektubumuzu ve çabamızı anlamaya çalışır, medya aracılığıyla toplumda edinmiş olduğunuz kamuoyunu etkileme gücünü çocuklardan ve çocuk haklarından yana kullanarak, bugünkü yazınızdan ötürü herkesin önünde tüm çocuklardan özür dileyerek toplumda çocuk hakları konusundan olumlu bir dönüşüme katkıda bulunmayı kabul edersiniz.

“Bu vesile ile önümüzdeki dönemde bir dizi seçime hazırlanan ülkemizde herkesi ama öncelikle tüm siyasetçileri hem çocukları örnek almaya, hem de onları dikkate almaya ve bir şekilde unuttukları çocukluklarını yeniden keşfetmeye çağırıyoruz.”

Gündem Çocuk’un açık mektubunun tam metnini buradan okuyabilirsiniz.

bianet