Çinli yetkililer, genetiği değiştirilmiş pirinç üretimi için geliştirilen Altın Pirinç Projesi’nde ABD Tarım Bakanlığı sponsorluğunda kobay olarak Çinli çocukların kullanıldığı bir araştırmayı sorguluyor. 2008 yılında yapılan araştırmada yaşları 6 ile 8 arasında 24 çocuğun Çin Bulaşıcı Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi tarafından kullanıldığı iddia ediliyor. Bill & Melinda Gates tarafından da desteklenen Altın Pirinç Projesi, yaklaşık 10 yıl önce başlatıldı. Genetiği değiştirilen tohumlar kullanılarak, beta karoten (A vitamini) açısından zengin bir pirinç türü geliştirmeyi hedefleyen proje, bu şekilde yoksul ülkelerin gıda ihtiyaçlarını gidermeyi amaçlıyordu.

Pirincin en çok kullanıldığı Çin, bugüne kadar iç piyasada genetiği değiştirilmiş pirinç tüketimine sıcak bakmadı. Hatta bu konuda araştırma yapan kimi devlet kurumları insan denek kullandıkları gerekçesiyle soruşturmaya uğradı ve pek çok araştırma iptal edildi. ABD Tarım Bakanlığı’nın talebiyle Çin Bulaşıcı Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi tarafından yapılan araştırma bu nedenle Çin yasalarıyla da çelişiyordu. Uzak Asya Greanpeace örgütünden Monica Tan, projenin geçmişinin 2008 yılına kadar uzandığını ifade ediyor. Çin Tarım Bakanlığı’nın Altın Pirinç projesine hiçbir şekilde katılmadığını açıklamasına rağmen, durumun pek de böyle görünmediğini kaydeden Tan, soruşturmanın henüz net bir sonuç ortaya koymadığına dikkat çekiyor.

Çevrecilerin iddialarına karşılık Çin Tarım Bakanlığı kendi bünyesinde, Altın Pirinç araştırmasının ABD’li ortağı Tufts Üniversitesi’nden de destek alarak bağımsız bir soruşturma ekibi kurdu. Geçtiğimiz haftalarda Çinli çocuklar üzerindeki deneyler gözden geçirilmeye başlandı. Oluşturulan etik kurulu, araştırmaya katılan akademisyenlerin verilere ve ilgili laboratuarlara girmesini yasakladı.

Altın Pirinç nedir?

Yavaş Gıda hareketinin öncüsü Dr. Vandana Shiva’ya göre Altın Pirinç, büyük bir bilimsel yalandan başka bir şey değil. Genetiği değiştirilmiş pirincin, bir kişinin günlük A vitamini ihtiyacının ancak yüzde birini sağlayabileceğini söyleyen Shiva, yapılan araştırmaların anlamsız olduğunu belirtiyor.

2000 yılında başlatılan proje, bütün iddialara rağmen sürdürülüyor.

Kaynak: Naturalnews