Dünyanın en büyük Coca Cola tüketicisinin Meksika olduğunu biliyor muydunuz? Peki aynı Meksika’nın diyabet hastalığının en yaygın olduğu ülke olduğunu?

Dünya Ekonomik Kalkınma Teşkilatı (OECD), “Obezite 2012” başlıklı raporunda, Meksika’ya diyabetle mücadele için gazlı ve mısır şuruplu içeceklere uygulanan vergileri yüzde 20 arttırma tavsiyesinde bulundu. Meksika’nın bu tavsiyeye uyup uymayacağı henüz bilinmiyor. Ancak, Meksika toplumu diyabet ve obezite yaygınlığı konusunda alarm veriyor.

Meksika Tüketici Birliği (The El Poder del Consumidor-EPC) de Meksika hükümetini, OECD’nin tavsiyelerine uyması için uyarıyor. Hem OECD hem de Tüketici Birliği, pazardaki en büyük payın Coca Cola’ya ait olduğu gazlı ve mısır şuruplu içecekler üzerindeki vergilerin arttırılmasının hem ülkenin gelirlerine olumlu katkıda bulunacağı hem de toplumun sağlığını koruyacağı görüşünde. 

EPC Başkanı Alejandro Calvillo, Meksika’nın dünyanın en kalabalık şeker hastası nüfusuna sahip olduğuna dikkat çekerek, Coca Cola üretiminin de kişi başına yüzde 59.4 galonu bulduğu bilgisini veriyor ve ekliyor, “Bu da ortalama bir Meksikalı’nın Coca Cola’ya, tortilla, yumurta ve fasulyeden daha fazla para harcadığını gösteriyor.”

OECD verilerine göre Meksikalı gençler arasında Coca Cola tüketimi 1992-2002 yılları arasında ikiye katlandı. EPC’nin yaptığı bir araştırmaya göre ise Coca Cola kırsal kesimde kahvaltı alışkanlıklarını bile değiştirmiş durumda. EPC, Coca Cola reklamlarının ve ürünün aşırı ucuz olmasının bu içeceğin popülerleşmesine neden olduğu iddiasında.

Meksika Ulusal Beslenme Enstitüsü uzmanlarından Dr. Marcos Arana da Coca Cola’nın kırsal kesimde fiyatları yüzde 35’e kadar indirdiğine dikkat çekiyor. Arana, bazı eyaletlerde yerel hükümetlerin Coca Cola ile ticari ortaklık içinde oldukları ve şirketin kârlarından pay aldıkları bilgisini de veriyor.

Kaynak: www.banderasnews.com