Geçtiğimiz Perşembe günü Washington Post’un ön sayfasında bir fotoğraf yayınlandı. İsrail’in gene geçtiğimiz Çarşamba günü Gazze’ye düzenlediği hava saldırısının ardından çekilmişti fotoğraf. BBC Arapça Servisi’nin gazetecilerinden Jihad Misharawi görünüyordu fotoğrafta. Ama bir gazeteci değil, acılı bir baba olarak. Saldırıda, 11 aylık oğlu Ömer ölmüştü. Baba Misharawi, çocuğunun cansız bedenini tutuyordu kucağında.

İsrail’in Gazze’ye düzenlediği hava saldırısında hedef alınan semtlerden birinde yaşıyordu Misharawi. Oğluyla birlikte, karısının kızkardeşini de kaybetti, kendi kardeşi ise yaralandı. Misharawi isyan ediyordu: “Bizim mahalleden tek bir taş bile atılmadı İsrail uçaklarına…”

BBC Ortadoğu Büro Şefi Paul Danahar, “Biz burada bir ekibiz” diye açıkladı tutumunu. Ardından şu soruyu sordu: “Eğer İsrail uçakları, yoldaki bir motorsikletliyi bile 12‘den vurabilecek hedef alma tekniklerine sahipse, nasıl oldu da Jihad’ın oğlunu vurdular.”

Danahar ayrıca Misharawi’nin bombalanan evinin fotoğraflarını da paylaştı. Ev ağır hasar görmüştü saldırıdan.

Ardından BBC Dünya editörü Jon Williams, The Telegraph’ta şu ilanı yayınladı:

“Kalbimiz Jihad ve Gazze’deki çalışma arkadaşlarımızla. Gazze’deki tüm ekibimiz için çok zor bir dönemden geçiyoruz. Orada bu denli cesur ve işine adanmış insanlarla çalışmak bizim en büyük şansımız. Bu olanlar, pek çok gazetecinin hangi koşullar altında işlerini yaptığını bir kez daha hatırlattı hepimize.”

Misharawi’nin oğlunun cansız bedenini Gazze Şehir Hastanesi’nden aldığı anı Reuters de görüntüledi. Filistinliler olanca çaresizlikleriyle fotoğrafları tüm dünyaya yaymaya çalıştılar geçtiğimiz günlerde. Olur da Arap da olsa bir BBC muhaberinin çocuğunun da İsrail saldırısında ölmesi birilerini uyandırır diye…

Sizce mümkün mü?