Yeni eğitim sisteminde ders saatleri belli oldu. Buna göre, seçmeli derslerle birlikte din dersi 140 saat, fen dersi ise 108 saat olacak.

4+4+4’ün uygulanmaya başlanmasıyla birlikte öğrencilere okutulacak dersler ve derslerin yıllık saatleri belli oldu. Eğitim-Sen tarafından yapılan açıklamada, yeni sistemle dini derslerin bu sene 140 saate çıktığı, Fen Bilgisi dersinin ise 108 saat olduğunu belirtildi.

Açıklamayı yapan KESK İstanbul Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Mehmet Aydoğan ise Yurt gazetesine yaptığı değerlendirmede “Zorunlu 2 saatlik Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin yanına gelen seçmeli dini derslerle beraber, haftalık dini dersler 8 saate çıkıyor. 5′inci sınıftaki bir öğrenci 140 saat dini derslere girerken, 108 saat Fen Bilgisi dersi görecek” dedi.

4+4+4 Eğitim sisteminin ve dini derslerin sayısının artırılmasının Başbakan’ın ‘dindar nesil’ açıklamasından sonra ortaya çıktığını söyleyen Mehmet Aydoğan “4+4+4 piyasacı ve gerici eğitim sisteminin amacı sorgulamayan ve itaat eden bir birey, sömürüye açık ve itiraza kapalı bir toplum yaratmaktır” dedi.

Kaynak: haber.sol.org.tr