Hepimiz emzirmenin faydalı bir eylem olduğunu biliriz. Fakat, uzmanlar emzirmenin her anne için uygun olmadığını belirtiyor. Emziremeyen annelerin mamayı seçmesinin birçok mantıklı nedeni de var ve bu nedenler hiçbir zaman annenin kontrolünde ortaya çıkmıyor.

Her anne desteğe ihtiyaç duyar, bu yüzden anneyi neden emzirmediği konusunda yargılamamak ve suçlamamak gerekir.

İşte formül mama kullanan bir anneye söylememeniz gerekenler:

“Herkes emziriyor”

Emzirmeye engel teşkil eden bir dünyada, çoğumuz herkesin emzirebileceği fikriyle büyütülürüz ve bu, çoğu kadın için gerçekten de doğru olabilir. Ancak bazı kadınlarda emzirme fiziken mümkün değildir. Örneğin, çalışan bazı kadınlara gün boyu sütünü sağma izni iş yerlerince verilmez. Çoğu iş yeri genellikle sütünü sağmak isteyen anne için uygunsuz ve kısıtlayıcı ortamlardır. Bu yüzden anneyi neden emzirmediği konusunda suçlamamak gerekir.

“Anne sütü daha sağlıklıdır”

Sağlık sorunu olmasa dahi, her anne bebeğini nasıl besleyeceğine dair kendi kararını kendisi vermelidir.

“Sütünü sağmayı düşündün mü?”

Süt sağmak kolay değildir ve kesinlikle emzirmede yaşanılan sıkıntılara da bir çözüm değildir. Sağma eylemi sonucunda göğüsler zarar görebilir ve acı dayanılmaz hale gelebilir.

“Emzirilen bebekler daha sağlıklı / mutlu / akıllı olurlar”

Evet, emzirmenin gerçekten çok faydası vardır, ama her hastalığa da çare değildir. Araştırmacılar mutlu, sağlıklı bir bebek için gerçek anahtarın mutlu, sağlıklı bir anne olduğu görüşündedir. Formül mama kullanan bir anneyi suçlu hissettirdiğinizde anneye psikolojik zarar vermiş olursunuz ve bu, aynı zamanda sadece anneyi değil, bebeği de etkiler.

“Şu emzirme yöntemini de denedin mi?”

Formül mama kullanan anne size emzirme konusunda her türlü yöntemi denemiş olduğunu ‘kanıtlamak’ zorunda değildir. Bunun yerine, annenin seçimine saygı duyulmalıdır.

Anne olmak bir meydan okumadır. Hiçbir anne başkasının beklentilerini karşılamak ve başkasının istediği hayatı yaşamak zorunda değildir. Eğer formül mama kullanan bir anne ile karşılaşırsanız, onu destekleyin.
Şundan emin olun ki o da bebeğini sizden daha az sevmiyordur.