Günümüzde, çoğu insan formül mama kullanan anneleri yargılamaya ve anneye kendini suçlu hissettiren davranışlar sergiler.

Bu, çoğu zaman annenin psikolojik yönden zarar görmesine sebep olur.

Her koşulda annenin verdiği karara saygı duyulmalıdır.

Bunun sadece annenin ve bebeğinin çıktığı bir yolculuk olduğu hatırlamalıdır. Yapmanız gereken tek şey, ona güvendiğinizi ve her zaman yanında olacağınızı hissettirmek olacaktır. Anneye bunu ne kadar hissettirirseniz, o da bu sevgi ve ilgiyi bebeğine gösterecektir.

İşte formül mama kullanan anneyi yargılamamanız için 12 neden:

Geçmişte maruz kalınan cinsel istismar ile mücadele

Bu neden, pek çok kadının bile aklına gelmemiş olabilir. Formül mama kullanan anneyi yargılamadan önce düşünün. Bu, hem annenin geçmişte yaşadığı istismarı hatırlamasına hem de böyle zor atlatılabilecek olayların annenin hem duygusal hem de fiziksel olarak zarar görmesine neden olur.

Anne, büyük ihtimalle neden formül mama kullandığını size söylemeyecektir. Bunun yerine farklı nedenler sıralayacaktır. Ve bu kimseyi ilgilendirmez.

Hamile kalmışsa…

Birçok emziren annenin sütü hormonlar nedeniyle ikinci trimesterde azalır ya da bebek aniden anne sütünün tadını değişik bulup sütten kesilebilir. Bu, tabii ki herkes için geçerli değildir.

Bu durum, hamile olduğu için heyecan duyduğu halde gebelik sebebiyle bebeğini besleyemediği için annenin suçlu hissetmesine sebep olabilir.

Bebek sütten kesilmeyi kendisi seçer

Bazı bebekler için sütten kesilme erken olabilir, fakat bazı bebekler için de birinci, ikinci veya üçüncü yıla kadar anne sütüne devam edebilir. Bebeğin ne zaman sütten kesileceğine anne karar veremez. Bu yüzden anneyi bu konuda yargılamadan önce düşünün.

Bebek biberondan sonra memeye dönmek istemeyebilir

Bu talihsiz bir olay – bir anne bebeğini biberonla tanıştırdığında bebek tekrar memeden süt emmeyi reddebilir. Anne, eşi veya diğer aile üyelerinin bebek ile bağ kurmasına ve kendisinin dinlenmesine yardımcı olacağını düşünerek biberona başlar, fakat bu hayalkırıklığına sebep olabilir.

Anneye yanlış tavsiye verilmiş olabilir

Arkadaşlar, aile ve hatta bazı profesyonellerin yanlış tavsiyeler verdiğini duydum. Profesyonellere güvenemezsiniz demiyorum, sadece güvenebileceğiniz, hedefleri ve felsefeleri sizinkilerle uyumlu olan profesyonelleri seçmeniz gerekir.

Hiçbir destek almamışsa…

Formül mama kullanıyor veya bebeğinizi emziriyorsanız, bu iki durumda da hastanelerde yeni doğum yapmış anneler için bakım ve destek hizmetleri büyük ölçüde sınırlıdır.

Yeterli sütü olduğunu düşünmüyorsa…

Çok sık duyduğum bu madde, annenin panik içerisinde yeterli sütü olmadığını düşünüp formül mama almasıyla ortaya çıkıyor.

Çelişkili tavsiyeler

Uzmanlardan alınan tavisyeler bile bazen çelişkili ve kafa karıştırıcı olabilir. Emzirme konusunda gerekli eğitimi almadıkları için aile hekiminden veya anne çocuk sağlığı merkezinden bir hemşireden aldığınız tavsiyeler sizin için yararlı veya zararlı olabilir.

Annenin emzirmek için çok çaba harcayıp yorulması

Bazı anneler uyanık kaldıkları zamanların tümünde bebeklerini emzirmek için çaba gösterirler. Bu, bir çok probleme neden olabilir: yorgunluk, yetersiz beslenme, depresyon, stres, ilişkide yaşanan sorunlar… Eğer bir anne bebeği için çabalıyorsa ve yeterli beslenemiyorsa, kuvvetten düşüp hastalanması olasıdır. Herkesin sınırları vardır ve bu sınırlar herkeste farklıdır.

Annenin emzirmek için çok çaba harcaması ve bu eylemin sağlık sorunlarına yol açması

Emzirmek için çok fazla çaba harcayan; bu yüzden göğüsleri kanayan, yara olan ve fiziksel olarak yıpranan, bebeklerini emzirieken acıdan sürekli ağlayan annelerin hikayelerini çok duydum. Bu aşamada formül mamaya başlamak annenin seçimidir. Anne kendi vücudunu iyileştirmelidir ki daha sonra bebeğini besleyebilsin.

Sağlık sorunları

Evet, bu belki de çok fazla görülen bir durum değildir. Ama sağlık sorunları olan anneler emzirmeye devam edemezler. Bu aşamada iyi bir uzmana danışmak gerekir.

Anne bebeğini emzirmek istemeyebilir

Bazı anneler emzirmek istemeyebilir. Bu durumda bile anneyi verdiği karar sebebiyle yargılamamak gerekir.

Formül mama kullanan bir anneye söylememeniz gereken 5 şey’ i okumak için tıklayınız.