Çocuklarla birlikte mutfağa girmek hem eğlenceli hem de riskli. Mutfağın başına gelebilecekler, sizin başınıza gelebilecekler ve çocuğun başına gelebilecekler şeklinde onlarca başlık çıkartılabilir. Ancak dikkatli olunursa çocuğunuz da siz de mutfaktan hem çok şey öğrenerek, hem de çok eğlenerek yüzünüzün akıyla çıkabilirsiniz… İşte size çocukla mutfakta hayatta kalmaya yarayacak 10 ipucu…

Alan belirleme: Çocuğunuzun çalışma alanını bir örtüyle belirleyin ve yapacağı işi bu örtü üzerinde tamamlaması gerektiğini söyleyin.

Mutfağa girmeden hazırlanın: Özellikle iyi bilmediğiniz bir yemeği yapacaksanız tarifi önceden okuyup, hangi kısımları çocuğunuza yaptırabileceğinizi iyice belirleyin.

Zaman ayırın: Çocukla mutfağa girmek kolay değil. Size yardım ediyor olacak ama aslında bir miktar elinizi oyalayacak. Bu yüzden bu eğlenceyi boş bir gününüzde yapın. Ve mutfağa girdiğiniz zaman onun ritmine uyun. Onun size ayak uydurmasını beklemeyin.

Bırakın üstünü kirletsin: Mutfağa onunla girdiğinize göre neresine ne bulaştığıyla ilgilenmemeye bakın. Boşuna stres yapmayın. Nasılsa temizlersiniz.

Karıştırmak: Çocukların en sevdikleri işlerden biri. Olabildiğince karıştırma işlerini ona verin. Ama tabii ocak başındakileri kendinize saklamanızda fayda var.

Alışkanlıklar: Mutfağa çocuğunuzla girmeyi alışkanlık edinin. Bu ilerde hem sizin hem onun hayatını kolaylaştıracak.

Tarif uygulamak: Eğer okuma yazması varsa, tarif okuyabiliyorsa, ona kendi başına da uygulayabileceği bir tarif verip yamaklık işini siz devralın. Ne kadar az müdahale o kadar iyi.

Araç-gereç: Çelik yerine tahta kaşık kullansın. Kesilmesi gereken şeyleri de siz üzerinize alın.

Kesmesi gerektiğinde: Yumuşak şeyleri plastik bir bıçakla keserek alıştırma yapabilir. Siz de eşlik edersiniz. Eninde sonunda bıçak kullanmayı da öğrenmesi gerekiyor.

Bulaşık: Yemek yapmayı öğrettiğiniz gibi, yemek yaparken etrafı derli toplu tutabilmeyi de öğretin. Tabii ki istediği gibi dağıtabilir ama toplama ve temizleme kısımlarına da yardımcı olmasını sağlayın.

Kaynak: Parenting.com