Eğer bebeğiniz doğmak üzereyse heyecan da dorukta demektir. Hele de ilk bebekse bir yandan tatlı tatlı endişeleniyor da olabilirsiniz. Elbette bunca zamandır kendinizi bu bebeğe hazırlıyorsunuz. Peki evinizi bebeğinize nasıl hazırlayacağınızı biliyor musunuz?

İlk altı ay boyunca bebeğiniz sizin yatak odanızı paylaşabilir, özellikle emzirme sürecinde bu büyük bir kolaylık sağlayacaktır. Ancak hem bu odada hem de sonrasında onun için hazırlayacağınız odada birkaç basit düzenleme yapmanız gerekebilir.

Fazlalıklardan kurtulun

Odanıza şöyle bir bakın. Bebeğinizle ilgilenirken sizi oyalayabilecek, ayağınıza elinize dolaşabilecek, ikide bir toz almanızı, temizlik yapmanızı gerektirecek şeylerden bir süre için kurtulun. Kutulayıp bir yere kaldırabilirsiniz. Kimbilir bir kısmını tümüyle atar ya da başkalarına verirsiniz.

Bebeğinizin sağlığı için

Bebek odasında fazla eşyaya gerek yok. Hatta kilim, halı gibi şeyleri de uzak tutmaya çalışın. Çünkü hem eşyalar hem de bu tür yaygılar bol miktarda toz tutarlar. Bu da bebeğiniz için pek iyi sayılmaz. Eğer odayı boyamanız gerekiyorsa kimyasal katkılı boyalardan da uzak durmaya çalışın. Hele doğuma az bir zaman kaldıysa, kimyasallar etkisini yitirmeden bebeğinizi boya kokan bir odada uyutmak istemezsiniz. Çok geç, boyadınız odayı, koku da çıkmıyor. Odanın ortasına kocaman bir kova su koyun. Her gün değiştirin. Kokunun etkisini daha hızlı yitirmesini sağlayacaktır.

Gürültü ve ışık

Mümkünse cadde gürültüsünden uzakta bir odayı seçin bebeğiniz için. Çünkü onun kadar sizin de uykuya ihtiyacınız olacak. Perdeleri koyuca bir renkten yapın ki uyurken lüzumsuz miktarda ışıktan da rahatsız olmasın.

Eşyaları temizlemek

Bebek odasını kimyasal bazlı deterjanlarla değil, su ve bezle temizleyin. Güzel kokular yayıyor diye içinde kimbilir ne türden maddelerin bulunduğu ürünleri boşverin. Çünkü henüz hazır değilken çocuğunuzda kimi allerjik reaksiyonlara neden olabilirler.

Kaynak: sheknows.com