Bursa’da AK Parti İl Başkanlığı önünde açtıkları parasız eğitim pankartı nedeniyle “Başbakana hakaret suçlaması”ve 2 yıl ceza istemiyle yargılanan 12 çocuk beraat etti.

Bursa’da AK Parti İl Başkanlığı önünde parasız eğitim için pankart açıp slogan atarken, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettikleri iddiasıyla haklarında dava açılan Liseli Genç Umut Grubu üyesi 12 gencin yargılanması tamamlandı. Mahkeme heyeti 2 yıla kadar hapisleri istenen gençlerin ayrı ayrı beraatine karar verdi.

Bursa’da, Liseli Genç Umut üyesi gençler, Merkez Osmangazi İlçesi Haşim İşcan Caddesi’nde bulunan AK Parti binasının önünde geçen 25 Mart tarihinde, “Parasız eğitim, sınavsız üniversite” adı altında eylem düzenledi. Yapılan gösteri sırasında bazı gençlerin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hakkında hakaret içeren sloganlar attıkları iddia edildi. Polisin güç kullanarak dağıttığı grupta bulunan ve 12’sinin yaşı 18’den küçük olan 17 genç hakkında soruşturma açıldı.

Bursa Cumhuriyet Savcılığı’nca yürütülen soruşturma sonunda yaşı küçük olan 12 kişi hakkında Bursa 1’inci Çocuk Mahkemesi’nde, 5 kişi için de Bursa 3’ncü Sulh Ceza Mahkemesi’nde “Başbakana hakaret” ve “İzinsiz gösteri yapmak” suçlamasıyla 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Davanın 1’inci Çocuk Mahkemesi’ndeki ikinci celsesine her iki tarafın avukatları ile Liseli Genç Umut üyesi tutuksuz yargılanan 12 genç katıldı. Liseli gençlerin avukatı Serkan Silacı savunmasında, yapılan eylemin demokratik bir tepki olduğunu ve herhangi bir suç işleme kastının bulunmadığını belirtti. Liseli gençler de mahkemeden beraatlerini talep etti.

Mahkeme, çocukların kamu görevlisine hakaret kastıyla hareket etmediklerinin anlaşıldığını belirterek, tamamının ayrı ayrı beraatlerine karar verdi.

Aynı eyleme katılan ve Bursa 3’üncü Sulh Ceza Mahkemesi’nde haklarında dava açılan tutuksuz beş kişinin yargılaması ise devam ediyor.

CNNTÜRK