Öğretmen maaşlarının düşüklüğünü ve öğretmenlerin özlük haklarındaki gerilemeyi gerekçe gösteren Eğitim Bir Sen, bu yıl 24 Kasım’da Öğretmenler Günü’nü kutlamayacak.

Eğitim Bir Sen Genel Sekreteri Ahmet Özer, yaptığı açıklamada “Bu kararı almamıza neden olan sebepler henüz ortadan kaldırılmadığı için Eğitim Bir Sen teşkilatı olarak 24 Kasım’a özel kutlama anlamı taşıyacak herhangi bir faaliyet icra edilmeyecektir” dedi. Özer ayrıca bakan tarafından öğretmenlere yönelik söylenen incitici sözlere de dikkat çekerek, “Bu konulara dikkat çekmek için böyle bir girişimde bulunduk. Mille Eğitim ve Maliye bakanlıklarına ciddi bir mesaj verdiğimizi düşünüyorum” dedi.

Eski Eğitim Sen Başkanı Alaaddin Dinçer’in verilerine göre 231 bin üyesi bulunan Eğitim Bir Sen’in dikkat çekmeye çalıştığı koşullar şöyle:

2012 Temmuz ayı maaş verilerine göre öğretmenler ortalama 2000 TL alırken, öğretmen emeklilerinin ortalama maaşları 1400 TL. 4 kişilik bir ailenin insanca yaşam sürdürebilmesi için ise ortalama 3200 TL gerekiyor.

OECD verilerine göre Türkiye, veri elde edilebilen 33 OECD ülkesi arasında öğretmenlere ödenen maaşlar bakımından 24‘üncü sırada yer alıyor.

Bugün ortalama bir öğretmen maaşı yalnızca 2.3 Cumhuriyet altını değerinde. 2004 yılında aynı denklemde bir öğretmen maaşı 4.3 Cumhuriyet altını ediyordu.