Yazısında da anonsladığımız gibi Elif Cebenoyan, 10 yaşında. Elif, arkadaşlarımız BirGün gazetesi film eleştirmeni Cüneyt ve çocuk gelişimi uzmanı ve ebeveyn eğitimcisi Ayşegül Cebenoyan’ın kızı.

Uzunçorap yayına başlarken en büyük eksiğimiz sitemize müdahil çocuklar bulmaktı.

Öyle ya, neticede “arkalarından” mütemadiyen ahkam kesilen bir grup çocuklar. “Büyükler” ne zaman ne yenileceğine karar vermiyor ki sadece.. her ama her şeyin bıkmadan usanmadan doğrusunu biliyor. Üstelik bu ahkamların ezici çoğunluğu da yukarıdan, hatta en tepelerden bir bakış. Çocuk “yetiştirmek” lafı bile bunun en büyük kanıtı.

Biz, burada bu yanılgıya düşmemek için elimizden geleni yapıyoruz. Ama hala nihai olarak yaptığımız çocukların arkasından ahkam kesmekti. Çocuk yazıları yayımlamak da en büyük dileğimizdi. Konvansiyonel medyada seyrek de olsa rastlanan çocuk yazıları ise genellikle “sempatik olmaktan” öteye gitmeyen, fikir barındırmayan, büyük nezaretinde yazılmış şeylerdi.

Derken hayatımıza Elif girdi. “Çocuk yetiştirme sanatı” klişesine nazire eder gibi “Anne yönetme sanatı”nı yazdı. Hem ne yazdı? Ortalık sallandı yuvarlandı. Önce sosyal medya sallandı. Yüzlerce kere tweet edildi, Facebook’ta paylaşıldı. Oralarda yüzlerce yorum yapıldı. Yazısı, 24 saat dolmadan 5.000 ayrı kişi tarafından okundu.

Bununla bitti mi? İri, yıllanmış yayın kuruluşlarından yazarlık teklifleri aldı Elif. Bir saat kadar önce de ATV ana haber bülteninden aradılar, söyleşi yapmak üzere. Daha sonra Kanal D’den…

İlginin bu kadar ani ve fazla olanı hayırlara vesile olmayabiliyor sık sık. Allahtan Elif, yazısından, Türkçesinden de kolayca anlaşılabileceği gibi sürekli okuyan, özgüveni tam, şahane bir arkadaşımız. Yeni yazılarını merakla bekliyoruz.

“Şöhreti kaldırabileceğine” eminiz 🙂

En büyük temennimiz, Elif’in yazısının örnek teşkil etmesi. Başka çocukları da yüreklendirmesi.

Elif’in ilk yazısını hala okumadıysanız, buyrun:
Anne Yönetme Sanatı – Elif Cebenoyan