« Satrancın Barok kuralları ancak biz insanlar tarafından icat edilebilecekken gonun kuralları o kadar nezih, organik ve kati bir şekilde mantıklıdır ki eğer evrenin başka yerlerinde akıllı yaşam formları varsa nerdeyse kesinlikle go oynuyorlardır. »
(Uluslararası Satranç Ustası, Edward Lasker)

Go, büyülü bir oyundur. Kurallarını öğrenmesi 10 dakika sürer. Oyunu öğrenmesi ise ömür tüketir. 4000 yıldır oynandığı tahmin edilen Uzak Doğu kökenli go’nun hayatın yansıması olduğuna dair inanç yaygındır. İhtiras, kıskançlık, heyecan gibi hayata dair şeyler go’da da tıpkı hayat gibi kazanmanıza yahut kaybetmenize yol açar.

Go, insanı düşündüren yönüyle meditasyona ilham verebilir. Hatta insanın iç dünyasına bir ayna tutarcasına kendi kişiliğini ve dahası karşısındaki rakibin kişiliğini daha yakından tanımasına yol açar. Go birçok atasözünün çıkış noktası olmuştur, çünkü go hayatın gerçeklerini minyatür halde yansıtmaktadır.

Çocuklar ve go


Go zihinsel olarak yoğunlaşmanıza yardımcı olur, aynı zamanda denge hissinizi geliştirerek değer yargılarına varabilme konusunda kendinizi geliştirmenize olanak sağlar. Çocukların karakterlerini oluşturmalarında oldukça yararlıdır.

Tabii ki bir oyun oynandığında bir taraf kazanır ve bir taraf kaybeder. Yaptığınız hamlelere siz karar verdiğiniz için, kazandıktan veya kaybettikten sonra kendinizi değerlendirme sorumluluğu size aittir. Kazandıktan veya kaybettikten sonra gelen keyif veya hayal kırıklığı çocukların olgunlaşmasına yardımcı olur ve onlara hayata nasıl yaklaşmaları gerektiğini öğretir.

En önemlisi de, Go sayesinde çocuklar birbirleriyle ve başka yaşlardan insanlarla iletişim kurarlar ve onlara düşünceli ve ince bir şekilde davranmayı öğrenirler. Birçok okulun Go’yu sadece bir kulüp etkinliği olarak değil bir ders olarak bünyesine katmış olmasının sebebi belki de budur.

‘Çocukların eğitimi’  başlıklı bölümün  orijinal metni: http://www.nihonkiin.or.jp/lesson/knowledge-e/kono.htm
Çeviren: Melih Barsbey

Aşağıdaki linklerden, go kuralları, go ile ilgili önemli yazıların çevirileri, yeni başlayanlara öneriler, go kursları gibi bilgilere ulaşabilirsiniz.

http://www.go.metu.edu.tr/

http://www.gookulu.com/