Doğanın korunmasına yönelik eylemleriyle bilinen Karadeniz İsyandadır Platformu, Artvin Çevre Platformu ile birlikte kamp düzenliyor. 17- 24 Ağustos tarihleri arasında Artvin Kafkasör Yaylası’nda gerçekleşecek Doğanın Talanına Karşı Ekoloji Kampı, söyleşileri, atölyeleri, panelleri, film gösterimleri, dinletileri ve doğa sporları ile katılımcılarını bekliyor.

Artvin Çevre Platformu ve Karadeniz İsyandadır Platformu’nun açıklama ise şöyle:

“Şirketlerin yalanına, doğanın talanına karşı; Artvin’i Gezi eylemeye!

Doğanın ve yaşamın her alanı iktidar ve şirketlerin talanına açılarak; dereler şantiye, yaylalarımız maden sahası, parklarımız AVM yapılarak yok ediliyor. Kalkınma ve enerji ihtiyacı yalanı adı altında HES’ler, termik ve nükleer santraller, sözde alternatif enerjiler, madenler, taş ocakları, kırsal-kentsel dönüşüm ve tarım alanları, meralar, ormanlar, parklar gibi ortak alanların şirketlerce gasp edilmesi ile yaşamın tüm alanları talan edilerek ticarileştiriliyor. Bu talan ve yok oluşa karşı mücadele yaşamın her alanında kendini göstermeye, iktidar hayatı hedef aldıkça, hayat iktidara direniş olmaya devam ediyor.

Yıllardır rant ve talan projelerinin merkezlerinden biri haline gelen Karadeniz, doğasını, kültürlerini ve yaşam alanlarını tehdit eden projelere karşı direnmeyi sürdürüyor. Bu yıl ilki düzenlenecek olan Ekoloji Kampında; Karadeniz ve Türkiye’de verilen doğa ve yaşam mücadelesini hep birlikte tartışmak, üretmek, eğlenmek, paylaşmak ve ekoloji mücadelesini yükseltmek için 17–24 Ağustos tarihlerinde Artvin Kafkasör yaylasında buluşuyoruz.

Paneller, söyleşiler (yerellerin kendi mücadele, deneyim aktarımları), atölyeler, dinletiler, sergiler, doğa sporları ve gezilerin olacağı ekoloji kampına tarafını doğadan yana belirleyen bütün dostlar davetlidir.”

Neden ARTVİN?

Dünyanın en yüksek debili nehirlerinden coşkun Çoruh’un derince yardığı, sarp yamaçlarında aynı anda dört mevsimin yaşandığı, yedi iklimin meyvesinin yetiştiği, yüzlerce endemik türün can bulduğu eşsiz bir ekosistem, benzersiz bir mikroklimadır Artvin.

Dünyada sadece 100 tane kalmış olan doğal ormanlardan biri Genya’dır, Türkiye’nin tek biyosfer rezerv alanı Maçahel’dir, Kafkas ekosisteminin Türkiye’deki tek uzantısı, yaşlı doğal ormanların son yaşam alanı, en önemli yırtıcı kuşların göç yoludur Artvin.

20 yıldır üzerine çöken bir kabustan kurtulmaya çalışıyor Artvin: MADEN belası! Artvin halkı 1990lı yılların başından beri Cerattepe’de madencilik faaliyetlerine karşı mücadele ediyor. Baraj ve HES projeleriyle yok edilerek insansızlaştırılmaya çalışılan Artvin’in halkı yılmadı, pes etmedi “buradayız, gitmiyoruz” diyor. Çünkü Cerattepe yoksa Artvin de yok. Cerattepe ve Genya’nın madencilere teslim edilmesinin; Artvin şehrinin doğası, insanları, tarihi, kültürüyle yok olması, haritadan silinmesi demek olduğunu Artvin halkı çok iyi biliyor.

Artvin halkının haklı mücadelesinin yanında olmak için; karayemişin moruna, fındığın yeşiline, çay makasının sesine, tuluma, akordeona, kemençeye, kırmızı benekli alabalığa, kahvedeki amcaya, patik ören neneye ve tüm bunların can bulduğu yaşam alanlarımız yok olmasın diye 17-24 Ağustos tarihlerinde Doğanın Talanına Karşı Ekoloji Kampı’na, HAYDE ARTVİN’e!

İletişim:

ekolojikampi@gmail.com

www.facebook.com/artvincevre.platformu

www.facebook.com/karadenizisyandadir

Not:

– İstanbul ve Ankara’dan katılıma göre araç kaldırılacaktır.

İletişim:

0535 987 06 54

0 543 634 9449