Mitlerden, efsanelerden ve hikâyelerden oluşan koleksiyonun bir parçası olan, tam yüz elli yıldır Almanya’nın Regensburg şehrinde bir arşivde saklı kalan beş yüz yeni masal yerel tarihçi Franz Xaver von Schönvert (1810-1886) tarafından bulundu. Masalların Grimm Masalları’yla hemen hemen aynı dönemde derlenmiş olduğu belirtildi.

Geçtiğimiz yıl Von Schönvert’in hikâyelerinden bir seçki oluşturan ve bu çalışması sırasında Avrupa masal koleksiyonlarında yer almayan beş yüz yeni masal keşfeden Erika Eichenseer, bunların arasında herkesin aşina olduğu çocuk masallarının farklı versiyonlarının yanı sıra, tamamıyla yeni ve daha çok yetişkinlere yönelik masalların da olduğunu belirtiyor. “Masalların temel amacı, yetişkinliğe doğru ilerleyen gençlere yardımcı olmak, onlara bütün tehlikelerin erdem, akıl ve cesaretle aşılabileceğini göstermekti.”

Von Schönvert’in bir tarihçi olması nedeniyle masalların en çok öne çıkan özelliği içlerinde edebiyata dair neredeyse hiç iz olmaması –ki bu da bu masalları, Grimm Kardeşler’in masallarından ayıran en büyük fark. Yine de Eichenseer bu gerçekçi anlatım tarzının, masallara kendilerine özgü bir hava kattığını söylüyor. “Masallarda hiçbir şekilde romantikleştirme ya da dramatize etme yok. Schönvert, bu masalları yorumlama ihtiyacını duymamış ve kendine ait bir stil, bir üslup geliştirmeye uğraşmamış,” diye yorumluyor Eichenseer.

Von Schönvert, yıllar boyunca yerel halka, işçi ve hizmetçilere geleneklerini, alışkanlıklarını ve tarihlerini sormuş ve tamamen sözel olarak elde ettiği bilgileri kâğıda geçirmiş.

Jacob Grimm’in, 1885 yılında Von Schönvert hakkında, “Bütün Almanya’da sözlü kültürü onun kadar doğru bir şekilde biriktiren kimse yoktur,” dediği bile biliniyor. Hatta Grimm, Kral II. Maximillian’a da kendisi ve ağabeyinin hikâyelerinin yerini alabilecek tek çalışmanın Schönvert’inki olduğunu söyleyecek kadar da ileri gitmiş.

notosoloji