Dış kulak yolu enfeksiyonları (external otit), genellikle suyla temasın daha sık olduğu yaz mevsiminde görülür. Özellikle sıcak, nemli hava şartları ve allerji hastalığı kolaylaştırıcı etkenlerdir. Dış kulak yolu kanalı sanıldığı gibi düz bir boru halinde değildir, kulak zarına yakın bölümde özellikle artan bir kıvrılmaya sahiptir (bu bir koruma özelliğidir). Yani ‘’S’’ şeklindedir. Aynı zamanda dış kısmı kıkırdak iç kısmı ise kemik yapıdan oluşur. Kemik ve kıkırdak birleşimi en dar bölümüdür. Bunun sonrasında kulak zarına giden kısmı biraz daha genişler. Bu özellik daha fazla kıvrımlı kulağı olan kişilerde suyun ve yabancı cisimlerin daha içeri kaçmasını engeller.

Dış kulak yolu giriş kısmı olan kıkırdak bölümdeki deri, girişte kıl ve terbezlerine sahiptir, ayrıca kulak kiri dediğimiz salgıyı yaparlar. Bu salgı ve kıllar aynı zamanda kulağın korunmasında rol alır. Kıllarda sürekli dışarı hareketle kirleri dışarı atmaya çalışır. Kulak temizliğinde özellikle bu bölgenin aşırı temizleme yaparak travmatize edilmemesini öneririz. Çünkü bu temizlik sırasında koruyucu yağlı salgı alındığı gibi, kirler de kılsız bölgeye geçerek geri, yani dışarı dönüşü zorlaşır ve içerde birikerek buşon dediğimiz katı kulak kirine yol açar. Bizim dış kulak yolunda yaptığımız temizlik hareketleri esasında bu doğal süreci bozar. Dış kulak yolunun pH’ı değişeceği gibi, olması gereken bakteri ortamı da yani doğal florası da bozulacaktır. Dış kulak enfeksiyonları da genelde bu özelliklerin kaybolması sonrası ortaya çıkmaktadır.

Büyükler ve çocuklar özellikle banyo, havuz ve deniz sonrası bu temizliği yaparken aşırıya kaçarlarsa, sonucunda dış kulak yolu girişi travmatize olur. Yarıkların içine bakteri girer ve dış kulak yolu enfeksiyonu dediğimiz ağrılı olay ortaya çıkar. Bunun haricinde kirli sular da (banyo, deniz, havuz) bu enfeksiyona sebep olabilir. Enfeksiyon dış kulak yolu girişinde kızarıklığa ve ileri derecede şişliğe sebep olabilir. Bu enfeksiyon başlangıcında kaşıntı, ağrı, kulakta dolgunluk hissi, sonrasında akıntı ve işitme kaybı tabloya eklenebilir. Enfeksiyon alttaki kıkırdak dokuya da ulaşırsa bu ağrı daha da artar.

Allerjik çocuklarda deri egzamaları ve dermatite eğilimler olabilir. Kulak kanalını döşeyen deri, alerjik egzamanın tipik pullanmasını da gösterebilir. Bu durumlarda kaşıntı çok sıktır. Sivri uçlu aletlerin kullanımı (ucu pamuklu ya da pamuksuz) dış kulak yolu iltihabı yani external otitin başlamasına ya da ilerlemesine neden olur. Bu enfeksiyon çok ağrılı olabilir, tedavisi de özel bir bakım gerektirir. KBB uzmanı öncelikle enfeksiyonun dış kulakla sınırlı mı, yaygın mı olduğunu ya da enfeksiyona orta kulağın da katılıp katılmadığını belirler. Enfeksiyon sadece dış kulakla sınırlı ise önce temizlik yapılmalı sonrasında aşırı ödem varsa hekimin tercihine göre dış kulak yoluna bir geçici tampon yerleştirip kulak damlaları ve aneljezikler reçete edilir. Daha ciddi vakalarda, antibiyotik kullanımı ve sıklıkla pansuman değişimi gerekli olabilir. Pratik olarak KBB uzmanına ulaşana kadar, kulak deliği önündeki çıkıntıya bastığınızda ya da kepçe ile oynadığınızda oluşacak şiddetli ağrı, size dış kulak yolu enfeksiyonunu düşündürmeli. Böyle bir durumda geçici süre bir ağrı kesici ve hafif ılık bir havlunun kulağa tutulması biraz rahatlama sağlayacaktır. Herhangi bir damla ya da antibiyotik KBB uzmanı görmeden vermemelidir.