Bu sıcak günlerde içimi serinletmeye çalışmaktan yorgun düştüm… Üstelik de yapılması zor olan bir durum daha var ki hem serinletecek, hem kilolarımıza kilo eklemeyecek, hem sağlıklı olacak, hem çoluk çocuk yiyip içebilecek ve sevecek, hem de lezzetli olacak…

Yine böyle İzmir’in 40 derece sıcaklarında mutfakta pasta yaparken birden bir ışık parladı gözümde… Pastaya koymak için derin dondurucudan çıkardığım ayıklanmış, donmuş vişneler ve diğer pasta için taze yıkadığım, yeşil saplarını çıkardığım çilekler bana el sallıyorlardı. Heyooo!.. işte ben bu kırmızı meyvalardan içecek yapacaktım… Hem deee bu yaptığım beni tok da tutacaktı, serinletecekti de..

Uzatmayalım, çok basit… hemen başlayalım..

Önce malzemeler;

❆ Vişne (donmuş veya taze.. ama soğuk olacak)

❆ Çilek

❆ Frambuaz (olsa da olur olmasa da)

❆ Böğürtlen (olsa da olur olmasa da’lardan)

❆ Bir iki kaşık bal

❆ Biraz light yoğurt

❆ Biraz buz..

❆ Yarım çay kaşığı limon suyu

❆ Blender

Nasıl mı yapıyoruz? Şöyle..

Önce bütün meyvaları blendera buzlarla birlikte koyuyorsunuz. Blenderınızı buz kırmaya ayarlıyorsunuz. 1 dakika kadar karıştırıyorsunuz. Buzlar kırılıyor, kırmızı bir püreniz oluyor. Bu püreye yoğurdunuzu, biraz tatlandırmak için balınızı, tatları iyice ortaya çıkarsın diye limonunuzu ekliyorsunuz.. Bu kez karıştırma modunda çalıştırdığınız blenderınızdan bir dakika sonra muhteşem meyvalı, yoğurtlu, serin içeceğiniz hazır..

Yoğurdun, balın miktarını siz damağınıza göre ayarlayın..

Dilerseniz karpuz veya şeftali veya erik veya kayısı ile de deneyebilirsiniz..

Serin ve düşük kalorili içeceğiniz hazır.. Ben bu karışımı bir de dondurma makinasına koyacağım. Sonucu söylerim..:)) Napalım, sıcaklar devam ediyor…:)))

Afiyet olsun..;)