Yurt genelinde bugün başlatılan “okul sütü projesi” kapsamında dağıtılan sütler birçok şehirde zehirlenmeye yol açtı. Yüzlerce çocuğun hastanelerde olduğu haberleri geliyor.

Diyarbakır:
Diyarbakır’da Milli Eğitim ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın projesi ile okullara dağıtıldığı belirtilen sütten içen yaklaşık 50 kadar ilköğretim okulu öğrencisi zehirlenerek müşahede altına alındı. Çocuk Hastalıkları Hastanesi’ne kaldırılan 10 çocuğun sağlık durumunun iyi olduğu ancak kusma şikâyetlerinin devam ettiği öğrenildi.

Sivas:
Sivas’ta da okullarda dağıtılan sütten rahatsızlanan çok sayıda öğrenci hastanelere kaldırıldı. Kent merkezindeki Muzaffer Sarısözen İlköğretim Okulu ve 75’inci Yıl İlköğretim Okulu ile İmranlı ilçesindeki bazı okullarda dağıtılan sütten içen öğrencilerden fenalaşanlar oldu. Zehirlenme şüphesiyle hastanelere ulaştırılan çok sayıda öğrenci, tedaviye alındı.

Edirne:
Edirne’de de Yusuf Hoca İlköğretim Okulu’nda dağıtılan sütlerden içen 30 öğrenci karın ağrısı ve kusma şikayetiyle hastaneye kaldırıldı. Öğrenciler ambulansla Edirne Selimiye Devlet Hastanesi ve Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırıldı. Dağıtılan sütleri içtikten sonra rahatsızlandıklarını anlatan çocuklar, “Sabah süt verdiler, biz onları içtikten sonra midemiz bulandı. Bazı arkadaşlarımız kustu.” dedi. Hastanelerde tedavi altına alınan öğrencilerin sağlık durumlarının iyi olduğu belirtilirken, öğrencilerin zehirlenmesine neden olduğu belirtilen sütler incelemeye alındı. Öğrencilerin içtiği süt kutularının üzerinde son kullanma tarihinin Ağustos ayı olduğu öğrenildi.

Antalya:
Antalya’daki Hakkı Tatoğlu İlköğretim Okulu’ndaki 50 öğrenci de, dağıtılan sütten zehirlendi. Zehirlenme şüphesiyle ilköğretim 1’inci sınıf öğrencisi olan 50 çocuk ambulanslar ve okul servisleriyle çevredeki hastanelere götürüldü. Okulda dağıtılan sütlerin yöredeki bir firmadan alındığı belirtildi.

Kırıkkale:
Kırıkkale’de ise Dede Korkut İlköğretim Okulu’nda ücretsiz dağıtılan sütlerden içtikten sonra rahatsızlanan 9 öğrenci ile Keskin ilçesinde okullarda dağıtılan sütten zehirlendikleri öne sürülen 9 öğrenci kaldırıldıkları hastanelerde tedavi altına alındı.  Hastanede serum takılan öğrencilerin tahlilleri yapılırken, müşahade altında tutuldukları belirtildi.

Adana-Konya:
Adana ve Konya’da da öğrencilerin sütten zehirlendiği belirtildi.

Samsun:
Samsun’un Vezirköprü ilçesinde, dağıtılan sütten içen 8 ilköğretim okulu öğrencisi, rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı.

“BOZUK OLDUĞU ANLAŞILDI”

Bu arada, Sivas Valisi Ali Kolat, öğrencilerinin sütten zehirlendiği iddiasına ilişkin, “Bozuk süt olduğu anlaşılıyor. Arkadaşlarımızın tespitleri öyle.” dedi. Kolat, “Zehirlenme değil de arkadaşlar sanıyorum süt herhalde biraz bozuk. Bozuk süt olduğu anlaşılıyor. Arkadaşlarımızın tespitleri öyle. ‘Zehirlenme’ demeyelim de bozuk sütün, bozuk gıdanın verdiği biraz kısmen psikolojik diyelim, kısmen de rahatsızlık şeklinde ama ciddi bir vaka yok…” diye konuştu. Süt dağıtılan 7 okuldan şikâyet geldiğini belirten Kolat, şunları söyledi:

“Birbirinden duyan okullar da tedbir anlamında gelmeye başladı. Yoğun bir şey var. Arkadaşlarımız duruma müdahale ediyorlar. Hemen hepsine gerekli müdahaleyi yapıyorlar. Ciddi bir vakamız yok. Çocukların genel durumu iyi. İnşallah bizi üzecek bir durum olmayacak. Sonra arkadaşlar durumu rapor edip, tespit edecekler.” Sütlerin gıda yönünden tahlilini yaptırdıklarını, süt dağıtımını durdurduklarını vurgulayan Kolat, konuyu takip ettiklerini söyledi.

VALİ BAŞKA MUHABİR BAŞKA KONUŞTU

Paketler üzerinde yazılı olan son kullanma tarihlerinde olumsuzluk görülmediğini, iki parti halinde gelen sütlerden birisinin gıda tahlilinin yapıldığını, bunda da olumsuz bir durum olmadığını belirten Kolat, “Gıda tahlilini yapmadığımız ya da bizden habersiz dağıtımı olmuş, inisiyatifimiz dışında dağıtım olmuş sanıyorum, muhtemelen o ikinci partideki dağıtımdan kaynaklandı. Son kullanım tarihi 26 Ağustos tarihli olan partiden kaynaklandı.” diye konuştu. CNN Türk muhabiri ise canlı yayında, süt üzerindeki son kullanma tarihinin 2005 olduğunu söyledi.

SÜTÜ SAVUNDU, “PSİKOLOJİK” DEDİ

Öte yandan, Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, kentte bu sabah tüm çocuklara süt dağıtıldığını ve şu ana kadar herhangi bir problem yaşanmadığını söyledi. Toprak, şöyle konuştu:

“Şu ana kadar herhangi bir problem yok. İstisnası Hürriyet İlköğretim Okulu’nda bir veya birkaç çocuğumuzun mide bulantısı şikâyetiyle ortaya çıkan bir olay. Onlar hastaneye götürüldü. Psikolojik olarak diğer çocuklar da bundan etkilendi. Bunlar da hastaneye götürüldü. Biz bunun sütten olduğunu düşünmüyoruz.” Aynı partide aynı noktadan gelen sütün bir başka noktada olumsuz çıkmasının mümkün olmadığını anlatan Toprak, herhangi bir problem oluşmaması için Sağlık Müdürlüğü’nün konuyu incelediğini aktardı. Bazı çocuklara bazı besinlerin dokunabileceğini bildiren Toprak, kimi çocukların yumurta ve süt allerjisinin olabileceğini, kimisinin de ciddi manada aç kalmış olabileceklerini kaydetti.

Ajanslar