Taksim Dayanışması Platformu, Gezi Parkı’nın Taksim Kışlası inşası dolayısıyla ortadan kaldırılmasına karşı çıkan 46 bin 500 vatandaşın imzaladığı dilekçeyi dün Koruma Kurulu’na iletti. 

Aralarında Mimarlar Odası ve Şehir Plancıları Odası temsilcilerinin de bulunduğu Taksim Dayanışması son bir aydır her gece meydanda halka projeyi anlatıyor ve Gezi Parkı’nın korunması için imza topluyor.

2 Numaralı Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu’na ilettikleri notu okuyan Mimar Cem Tüzün, ‘‘Taksim Meydanı ve Gezi Parkı koruma kurullarınca bir bütün olarak koruma altına alınmış kültür varlığımızdır ve kentimizin ve ülkemizin en önemli kamusal alanıdır. İstanbul ’un kentsel kimliğinde önemli bir yeri olan ve günümüzde kentsel açık yeşil alan niteliğiyle yoğun bir biçimde kullanılmayı sürdüren Taksim Gezi Parkı ’nın bölgenin yaşamsal ihtiyaçları açısından da korunması gerekliliği son derece açık bir gerçektir. Gezi Parkı’nı yok etmeye yönelik talihsiz ihya projesi hakkında tarafınızca alınmış bir karar yokken dahi, parkımız şantiyeye çevrilmiş ve anlaşılamaz bir tahrip sürecine girilmiştir. Taksim Gezi Parkı mesleki ilke, kural ve etiğe aykırı bir sözde ihya projesi ile yok edilme tehdidi altında bulunmaktadır’’ dedi.

Onaylanmamış kışla için park boşaltıldı

Topçu Kışlası’na kuruldan hala onay çıkmamasına rağmen parkın bütün kiracılarına dükkanları boşaltmaları için İstanbul Büyükşehir Belediyesi ’nden uyarılar yollanmış, buna gerekçe olarak da ‘Taksim Meydanı Yayalaştırma Projesi’ gösterilmişti.

Şantiyeye dönen Cumhuriyet Caddesi’ndeki bütün dükkanlar kepenk kapatıp çıktı, şimdi sıra parkın diğer tarafındaki dükkanlara geldi. Parkın Mete Caddesi tarafında bulunan 20 yıllık Taksim Boğaz Cafe’ye de bu caddede hiçbir yol çalışması olmamasına rağmen tahliye kararı geldi, işletmenin dükkanı boşaltmak için son günü yarın.

İşletmeci Celal Ağgül, karara karşı dava açtıklarını belirterek ‘’Burada yol çalışması yapılmıyor, tünel çalışmasını bizleri buradan çıkartmak için bahane olarak kullandılar. Cumhuriyet Caddesi tarafındaki 18 dükkanı boşalttılar, parkta bir tuvalet bir de biz kaldık. 1991’den kalma sözleşmemizi iptal ettiler, yarın polis zoruyla çıkartacaklarmış bizi’’ diye konuştu.

Kaynak: Kaynak: Elif İnce, Radikal