Sanırım artık havalar ısındı ve bahar geldi. Bu güzel havalarda eve girene aşk olsun.

Çocuklarla dışarıda geçirilen vakitte onları eğlendirmenin ve niyetli bir katılımcıysanız onlarla eğlenmenin birçok yolu var. Bunlardan biri de tebeşir. Kırtasiyeden alınan tebeşirlerle sokağı, kaldırımları, parkı, duvarları boyamak bu işin en basit ve zevkli yolu, ama eğlenceyi bir adım öteye taşıyıp evde dev tebeşirler yapabiliriz. Zaten müstakbel birer street art sanatçısı olarak bize de bu yakışır, öyle değil mi? Ancak önceden belirtmeliyim ki bu tarifteki tebeşirlerin kuruması yaklaşık 3 gün sürüyor. Planlarınızı ona göre yapmalısınız.

Bu arada, nedir bu street art derseniz en şahane örneklere buradan ulaşabilirsiniz.

Ev yapımı dev tebeşir

Malzemeler

Tuvalet kâğıdı ya da kağıt havlu ruloları

Yağlı kâğıt

Makas

Karışımı hazırlamak için yoğurt kabı gibi gözden çıkarılacak kaplar

3/4 fincan kaynar su

1,5 fincan alçı

2-3 yemek kaşığı toz boya*

* Orjinal tarifte tempera demekte. Tempera, yurt dışında hazır satılan bir boya çeşidi ve burada olduğunu sanmıyorum. Bu yüzden en kolay ulaşılır olan toz boyayı tavsiye ediyoruz.

Yağlı kâğıdı rulo yapıp tuvalet kâğıdı rulolarının içine yerleştirin, altta bir miktar fazla kâğıt kalmalı. Onu da katlayarak bantlayın.

Plastik kapların içine önce sıcak suyu, sonra toz alçıyı dökün ve karıştırın. (Kişisel önerim bu aşamada çocukların alçı tozu solumasına mani olmanız.) Alçı 20-30 dakika içinde sertleşeceğinden elinizi çabuk tutmalısınız.

Alçıyı yapacağınız renk kadar sayıda kaba bölün ve her kaba boyanızı dökerek renklendirin.

Hazırlamış olduğunuz içi kâğıtlı ruloları dik bir şekilde bir tepsiye dizin ve karışımları içlerine dökün. En son olarak, rulolara dışından biraz vurarak renkli alçının sıkıca yerleşmesini sağlayın.

Tebeşirler yaklaşık 3 günde kuruyacak. Son günü, bantı çıkartıp ters çevirip alt kısmının da rahat kurumasını sağlayabilirsiniz. Tam olarak kuruduğuna emin olduğunuzda da ruloları ve yağlı kâğıdı söküp sokağa çıkma vakti gelmiş demektir.

İyi Eğlenceler!

Bu yazının orijinalini buradan okuyabilirsiniz.

Not: Bir bilen arkadaşım kartonpiyer alçısı, soğuk su ve bolca tuz ile yapın dedi. Çabuk donarmış. Bilginize.