2010 yılında İstanbul’un 15 mahallesinde 20 binden fazla kişiyi buluşturan Çağdaş Dans ve Performans Festivali iKEDİ tekrarlanıyor. Festival çerçevesinde 10 yaşından büyük herkesin katılabileceği ücretsiz kukla atölyeleri de düzenleniyor.

Hafta sonları 17:00-19:00 saatleri arasında düzenlenen atölyelerde, dünyaca ünlü animasyon ve kukla sanatçısı Güney Afrikalı Roger Titley’in yarattığı hareketli hayvan heykelleri yapılacak. Sanatçının tasarladığı 4 metre boyundaki dev kedi kuklaları ise İstanbul sokaklarını dolaşacak. Sanatsal yönetmenliğini Avusturyalı tiyatro yönetmeni Airan Berg’in üstlendiği iKEDi atölyelerine katılım ücretsiz ve 10 yaşın üzerinde herkese açık. iKEDi, İstanbulluları bir yandan yaratıcılıklarını kutlamaya davet ederken, diğer yandan da İstanbul’un sokaklarını, havasını, suyunu paylaştığımız hayvanlarla uyumlu bir yaşam sürerek diğer canlıların var olma haklarına saygı duymaya çağırıyor.

Televizyon, tiyatro ve sinema dünyasına yaptığı tasarımlarla tanınan kukla ve animasyon sanatçısı Roger Titley, en son, 2010 Dünya Futbol Şampiyonası’nın açılış ve kapanış gösterileri için yarattığı dev uğur böceği ve fil kuklalarıyla dünyanın hayranlıkla izlediği eşsiz bir performansa imza atmıştı. iKEDi’nin sanatsal yönetmeni Avusturyalı tiyatro yönetmeni Airan Berg ise 2009 yılında Linz Avrupa Kültür Başkenti Gösteri Sanatları Direktörü olarak, yaratıcı birçok projeye imza atarak Linz’in Avrupa Birliği raporlarında örnek Avrupa Kültür Başkenti olarak ilan edilmesinde önemli rol oynamıştı.

Festival programı