İspanya’da farklı nedenlerden torunlarını göremeyen dedeler ve nineler, 4 yıl önce kurdukları dernekle yasal hakları için bir mücadele başlatırken, toplum içinde bu sorunun her geçen gün daha da büyüdüğüne dikkat çekiyorlar.

Aslında evrensel bir sorun olan, farklı sebeplerlerden, dedelerin, anneannelerin veya babaannelerin torunlarını yeterince veya hiç görememeleri, 2008 yılında kurulan “Torunlarından Uzaklaştırılan Dedeler Derneği” ile İspanya ‘da kurumsal bir mücadele haline getirilmiş. Dünyada benzeri olmadığı tahmin edilen İspanya ‘daki bu dernek, çalışmalarıyla başka ülkelerin de ilgisini çekerken, Meksika ve Arjantin ‘de benzer bir derneğin kurulması için girişimlerde bulunulduğu öğrenildi.

Torunlarından Uzaklaştırılan Dedeler Derneği Başkanı Guadalupe De la Fuente Espinosa ve Başkan Yardımcısı Ines Molero Garcia, dedelerin ve ninelerin birçoğunun internet üzerinden bilgi toplayıp, kendilerine ulaştığını, bayram ve tatil dönemleri çoğunlukta olmak üzere günde 5-10 telefon aldıklarını söylediler.

Birçok kişi sorunla mücadele etmiyor

Dernek olarak, kendilerine başvuranlara yol gösterdiklerini, konunun uzmanı avukatlarla bağlantı kurmalarını sağladıklarını veya psikologlar önerdiklerini kaydeden Garcia, “Torunları görememe sorunu çok ciddi bir konu. Yaşlı olmalarından, ekonomik sorunlardan ya da sağlık problemlerinden dolayı birçok kişi bu sorunla mücadele edemiyor” dedi.

Garcia, ” İspanya ‘da boşanma, kadına karşı şiddet ve ekonomik krizin sosyal etkileri gibi toplumsal sorunlar artıkça dedelerin torunlarından uzaklaştırılması vakalarının da arttığını” söyledi.

Dedelerin maddi yardımları

İspanya’da mevcut ekonomik krizin etkisiyle birçok hanenin, dedelerden yapılan maddi yardımların sayesinde ayakta kalabildiğini kaydeden Garcia, “Çocuklarımızın ay sonunu getirebilmeleri ve ipoteklerini ödeyebilmeleri için yardımcı oluyoruz. Ayrıca kreşlere para ödeyemeyecek durumda olmalarından dolayı çocuklarına da biz bakıyoruz. Ama ekonomik kriz artıkça aile içi sorunlar da artıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Torunlarının davasını beklerken ölenler

Derneklerine başvuran dede ve ninelerin, torunlarını görememe sebebinin yüzde 60 anne veya babanın tutumundan, yüzde 30 boşanmadan, yüzde 10 da anne veya babadan birinin ölümünden kaynaklandığını anlatan Espinosa, “yargının çok yavaş işlemesi ve dedelere çok az hak tanınmamasından” dolayı, torunlarıyla ilgili dava sonucunu beklerken ölen çok sayıda dede ve nine olmasından yakındı.

Para yoksa torun da yok

Dernek başkanı Espinosa, yaşadıkları öncelikli sorunla ilgili şu açıklamalarda bulundu:

“Kendi çocuklarımızın, torunlarımızı görmemize müsade etmemesi en büyük sorunumuz. Geçmişte çocuklarımızı çok rahat bir şekilde büyüttük. Şu anda kriz var, çok fazla işsiz var. Ama yine de onlar sizden para isteyip yaşamaya devam ediyorlar. (Artık paramız yok, daha fazla veremeyiz) dediğimiz zaman (o zaman torunlarını göremezsin) cevabını alan çok kişi var. Çocuklarımız çok daha egoist oldular”

Torunları görmek yasal bir hak

İspanyol yasalarına göre, anne veya babanın izin vermemesine rağmen dede, anneanne veya babaannenin torununu görme hakkı olduğunu kaydeden Espinosa, “İyi bir mahkeme kararıyla, ayda bir haftasonu, yaz boyunca 3 gün ve Noel tatili süresince 1 gün torunumuzu görme hakkımız var. Düşünün artık bu iyi bir karar sayılıyor! Daha da bitmedi ayrıca torununu görmek için yasal hakkını arayan dede, anneanne veya babaanneye ruh sağlığı uygun mu diye bir de psikolojik test yapılıyor” şeklinde konuştu.

Hakimler anneye karşı karar vermek istemiyor

Bu arada boşanma veya eşlerden birinin ölümü durumunda dede ve ninelerin torunlarını görme olasılığının çok daha zorlaştığına, hatta bazı vakalarda imkansız olduğuna dikkat çeken dernek yöneticileri, kadına karşı şiddeti önlemek için son dönemlerde çıkartılan yeni yasaların her alanda kadına çok büyük haklar verdiğini ve bunu suistimal edip kocaları hakkında sahte suç duyurusunda bulunan çok fazla kadın olduğunu vurguladılar.

Dernek yöneticileri, en çok yasal mücadelede zorlandıklarının altını çizerek, hakimlerin anneye karşı bir karar vermekten çok korktuklarını savundu.

Toruna bakmak bir iş

Dernek tarafından geçtiğimiz haziran ayında, özel bir araştırma şirketine yaptırılan anket sonucunda ise, İspanyolların yüzde 70’inin, boşanma anında kadının kendine daha fazla çıkar sağlamak için sahte suç duyuruları yaptığına inandığı belirtildi. Yüzde 79,4 boşanma sonrasında çocukların bakımının kadın ve erkek arasında paylaştırılması gerektiğini düşünürken, yüzde 63,7’lik bir oran da mevcut boşanma yasasında reform yapılması gerektiğini savundu.

Her durumda kendilerini mağdur gören ve tek istediklerinin torunları ile daha fazla zaman geçirmek olduğunu söyleyen Madrid’deki bir dede, “Toruna bakmak sadece zevk değil aynı zamanda bir iş” diye de ekledi.

Kaynak: Radikal