Okulların açılmasına bir ay kala bu yıl uygulamaya geçecek olan 4+4+4 sistemi için sınıflar ve binalar yenilenmeye çalışılıyor. 66 aylık çocukların yüzde 90’ı bu yıl okula kayıt yaptırmayacak.

Okulların açılmasına bir ay kala bu yıl uygulamaya geçecek olan 4+4+4 sistemi için sınıflar ve binalar yenilenmeye çalışılıyor. Ancak İstanbul Milli Eğitim Müdürü Yıldız’a göre 66 aylık çocukların büyük çoğunluğu bu yıl okula gitmeyecek.

66 aylık çocukların tümü okula giderse İstanbul’da sınıf ortalaması 80’e çıkacak. Alipaşa İlköğretim Okulu Müdürü Tümsavaş “60-66 aylık öğrenci velileri kayıt yaptırmamak için geliyorlar. Görünen o ki, yüzde 90’ı yaptırmayacak” diyor.

Yeni eğitim yılında 4+4+4 sistemine geçilecek. Ancak birçok öğrenci velisi, yeni eğitim yılı öncesi tedirginlik yaşıyor.

En büyük soru işaretini, 60 ve 66 aylık çocuklar için ilköğretim okullarının fiziki şartları oluşturuyor.

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, ilköğretim okullarındaki fiziki altyapı çalışmalarının aralıksız sürdüğünü ve yeni eğitim dönemine tüm okulları hazır hale getirmek istediklerini belirtiyor.

Yıldız’a göre pek çok veli, 60-66 aylık çocuklarını yeni dönemde okula göndermeyecek. İstanbul’daki ilköğretim sınıflarının yeni dönemde 60 öğrenciyi geçmemesi için çalışmaların hızlandırıldığı da söyleniyor.

Tuvaletler yenileniyor

Yıldız, 4+4+4’ün uygulanacağı yeni dönem öncesi şu bilgileri verdi, “Şube müdürlerimizle toplantılar yapıyoruz.

Okulların fiziki alt yapılarının yenilenmesi için aralıksız çalışıyoruz. İl genelindeki tüm çalışmaları takip etmekteyiz.

İl Özel İdaresi’yle birlikte okullardaki çalışmalar sürüyor. 66 aylık çocuklarımıza göre tuvalet, yemekhane, lavabolar yapılıyor. Okullar açılmadan çalışmalar tamamlanmış olacak. Hatta engelli çocuklarımız için de dönüşümler yapılacak.”

Çoğunluk gelmeyecek

“Yeni eğitim döneminde İstanbul’da 60 yeni okul açacağız. Adrese dayalı kayıt sistemine göre kağıt üstünde 80 kişilik sınıfların oluştuğu görülüyor. Bütün çocukların okula başlama olasılığına göre bu rakam söz konusu.

Ancak 60-66 aylık çocukların pek çoğunun bu dönem okula başlamasını beklemiyoruz. Şayet bir ilçede yığılma olursa başka bir ilçedeki öğrenci sayısına göre kaydırma yapacağız. İlköğretim 2. ve 3’üncü sınıfların durumu 1.sınıflara göre çok daha uygun olduğundan bazı 2 ve 3’üncü sınıfları 1.sınıf olarak hizmete sokacağız. İstanbul’da 60 kişilik bile sınıf istemiyoruz.”

“Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı genelge var. 66 ayını dolduran çocukların, devlet ve üniversite hastanelerinin çocuk hastalıkları bölümünden rapor alması durumunda okul kaydı ertelenecek.”

Çalışmalar sürüyor

Okullardaki son durumu yerinde incelemek için Fatih Hekimoğlu Alipaşa İlköğretim Okulu’nun yolunu tuttuk.

Okul Müdürü Orhan Tümsavaş, yeni eğitim yılı öncesi tuvalet ve lavaboların 66 aylık çocukların da kullanacağı şekilde yenilendiğini söyledi: “Akıllı tuvalet sistemini hayata geçiriyoruz.

Lojman halinde kullandığımız bir alanı, yeni eğitim dönemi için 1.sınıf olarak düzenledik. Tuvalet ve lavaboları 4+4+4’ün birinci sınıflarına da uygun olarak yeniledik.

Çocuklarımız hem tuvalet ihtiyaçlarını zorluk yaşamadan gerçekleştirecek, hem de alçak boydaki lavabolar sayesinde hijyende sıkıntısı yaşamayacak. Kantin ve sınıflardaki masalar ile sandalyelerde yeni dönem için hazırlandı.

Sandalyelerimizi yükselttik. Böylelikle hem küçük yaştaki öğrenciler masada rahatça ders işleyecek, hem de ayakları yere değmeyeceği için tenefüs sonraları bacaklarını dinlendirmiş olacaklar. Sadece akıllı tuvaletler için 65 bin lira harcadık.”

Yaptırmamaya geliyorlar

“Çocuklarımız 45-47 kişilik sınıflarda eğitim görecek. Bu yıl 5.sınıflar olmayacağından, geçen yıl 5.sınıfta eğitim veren öğretmenlerimiz 1.sınıflara ders verecek. 60-66 aylık öğrencilerin velileri kayıt yaptırmamak için geliyorlar.

Görünen o ki, bu yaş grubunun yüzde 90’ı bu yıl kayıt yaptırmayacak. 66 aylıktan büyük öğrencilerin velileri kayıt yaptırmak istemezse rapor getirmek zorunda. Ancak şu ana kadar böyle bir durumla karşı karşıya kalmadık.

Şayet 60-66 aylık öğrenci kayıtları bir sınıfı dolduracak kadar olursa bu yaş grubunu özel olarak ayrı bir sınıfta okutacağız. 4+4+4’ün birinci sınıfları için 5 derslik ayırdık. Geçen yıl 4 dersliğimiz vardı. Çalışmalarımız tamam gibi.”

‘Çocuk vardır kalem bile tutamaz, okul için 115 santim ve 20 kilo olmalı’

Prof.Dr.Özdemir İlter (Türk Pediatri Kurumu Onursal Başkanı-Çocuk Hekimi)

“Sağlık Bakanlığı’nın rapor genelgesini doğru bulmuyorum. Çocukların gelişim dönemlerini ayrı ayrı değerlendirmek gerekir. Her yaşın kendine özgü bedensel ve ruhsal gelişim ve özellikleri vardır.

Yeni doğmuş çocukla, oyun çağındaki çocuk farklıdır. Oyun çağını geçmemiş bir çocuğu okula başlatmak doğru değil. 66 aylık çocuğun ruh durumunu anlayan kaç öğretmen var? Bana göre 4+4+4 çocukları bir kalıba dökmek için oluşturulan bir sistem. Her çocuğun okuldaki durum ve değerlendirmesini yapacak kişi öğretmenleridir. Çocuğa rapor almak çözüm olmaz. Gerçek bir rapor için çocuk hekimi, çocuk psikiyatristi ve nörolog incelemesi gerekir. Çocuğun beyin-motor gelişimi çok önemlidir.

“66 aylık bazı çocuklar vardır, kalem bile tutamaz. Çocuk stres yaşadıkça daha da büyük sorunlar yaşar.

Okula başlayacak 66 aylık çocuğun boyu en az 115 santim, kilosu da 20’nin üzerinde olmalıdır. 66 aylık çocuk için okula başlamak çok erken bir yaş. Köy okullarındaki manzaraları göreceğiz. 60 aylık çocukla 72 aylık çocuk aynı sınıfta olacak. Sadece tuvalet yapmakla, sıra koymakla bu işler olmaz.”

Rapor almayın, okula da yollamayın ceza vermezler

Sağlık Bakanlığı 66 aylık çocuğunu okula göndermek istemeyen velilerin, bir yıl erteleme için gerekli olan raporun, kamu ve üniversiteye bağlı sağlık kurumlarında görev yapan çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanlarından alınacağını duyurdu.

Ancak birçok veli, rapor konusunda endişeli. Bazı veliler, “Bu rapor ileride çocuğun karşısına çıkmaz mı?” diye sorarken, bazı veliler ise, “kim çocuğunu tıbbi rapor alarak ‘gerizekalı’ dedirtmek ister” diye tepki gösteriyor.

Bakanlık da hazır değil

Eğitim-Sen Yönetim Kurulu üyesi ve Basın Sekreteri Tuğrul Culfa, 66 ayını dolduran çocukların okula hazır olmadıklarını belirterek, “Bırakın bilim insanlarının çocukların buna hazır olmadığını söylemesini, buna Milli Eğitim de hazır değil.

Çünkü hiçbir okuldaki sıralar, lavabolar, merdivenler o yaştaki bir çocuk için uygun değil. Bu yasayı çıkardılar ama işin içinden çıkamadılar.

Milli Eğitim Bakanlığı konuya çözüm bulmak yerine, aileleri çocukların durumunu doktorlara havale etti” dedi. 5 yaş uygulamasının, 1983-1985 yıllarında denendiğini ve olumsuz sonuçlarından dolayı vazgeçilmiş bir uygulama olduğunu vurgulayan Culfa, “Velilerin çoğu çocuklarını okula göndermemek için bu raporu almak istiyor. Eğitim Sen olarak biz velilere, ‘rapor da almayın, çocuğunuzu okula da göndermeyin’ diyoruz.

Çünkü bu velilerin hakkı. Bunun karşısında herhangi bir cezai işlem de uygulayamazlar” dedi.

Tabipler Birliği kızgın

Türk Tabibleri Birliği de rapor konusunda tepkili. Birlik yöneticileri bu konuya ilişkin özetle şunları ifade etti, “MEB çözüm bulmak yerine, aileleri doktorlara yönlendirerek soruna hastanelerden çözüm bekliyor.

Bu durum kaygılı pek çok ailenin çocuğunu okula bu yıl başlatmamak için doktor kapısına dayanması yol açmıştır, açacaktır. Plansız, programsız bilim ve tarafların itirazlarını dikkate almadan dayatılan uygulamalar nedeniyle hekimler de zor duruma sokuluyor, ailelerle karşı karşıya bırakılıyor.”

TTB yetkilileri, “Gelişim dönemi açısından henüz oyun çağında bulunan 66 aylık çocuğun okul öncesi eğitim almadan ilkokul disiplinine girmesi, onun ruhsal, duygusal ve bilişsel gelişimini sekteye uğratarak yıllarca sürecek olan akademik hayatı açısından olumsuz sonuçlar doğuracaktır.

5 yaş çocuğu (60-71 aylar arası) zihinsel, fiziksel, sosyal ve psikolojik olarak ilkokula henüz hazır değildir. Çocuğun okul eğitimine katılabilmesi için gerekli sosyal, duygusal, bilişsel, dil ve motor becerilerinin gelişimi 6 yaştan (72 ay) önce tamamlanmaz” görüşünü de yineledi.

Veliler ne diyor?

“66 aylık olsa göndermezdim”

70 aylık İlayda Ünal, annesi Ümmühan Ünal’la birlikte kayıt yaptırmak için okul yolunu tutan miniklerden. Anne Ünal, 4+4+4 sisteminde 60-66 aylık öğrencilerin okula kayıt yaptıracak olmasını doğru bulmadığını söylüyor: “Kızım 20 Eylül 2006 doğumlu. Şayet İlayda 66 aylık olsaydı okula kaydını yaptırmazdım. 66 aylık çocukla 70 veya 72 aylık çocuğun fiziksel ve zihinsel gelişimi aynı değil. Çocuğum için bile ‘acaba zorluk yaşar mı’ diye endişelerim vardı. Neyseki okuldaki koşulları görünce içim rahatladı. Umarım yeni eğitim döneminde 66 aylık çocuklar yaşça büyük diğer çocukların arasında kaybolup gitmez.”

“Neyse ki oğlum 73 aylık”

Talha Emin Mafratoğlu’nun annesi Sema Mafratoğlu’da bu yıl okul heyecanı yaşayacak velilerden. 73 aylık oğlu Talha’yı kayıt yaptırmak için Hekimoğlu Alipaşa İlköğretim Okulu’nun yolunu tutan Mafratoğlu şunları söyledi: “60 aylık bir çocuğun okula gitmesini doğru bulmam.

Adrese dayalı kayıt sistemine göre okula geldik. Tuvaletler çok güzel olmuş. Tüm çocuklar sıkıntı yaşamadan kullanabilir. Çocukların anaokuluna gitmeden ilköğretime başlamaları onların gelişimleri açısından doğru değil. Neyse ki çocuğum 73 aylık. 66 aylık bir çocuk, zorluk yaşayabilir.”

‘O yaştaki çocuğu kaydetmek günah, diğer çocuklar arasında ezilip gider’

Kaynak: ntvmsnbc