Dürüst olalım. Uzun ve yorucu bir günün ardından, her ebeveyn gibi biz de çocukların yataklarına girip uyuduğu zamanı dört gözle bekleriz. Ertesi güne enerjik bir şekilde başlamak için küçük bir molaya hepimizin ihtiyacı var. Fakat, ebeveynliğin belki de en büyük sorunlarından biri uyku vaktinde çocuğunuzla yaşadığınız güçlüklerdir. Ailecek bir uyku rutini oluşturmak sabır gerektiren zor bir süreç.

İşte geceleri çocuğunuzla uyku konusunda yaşadığınız sorunlarla baş edebilmeniz için 10 ipucu.

1. En zor olanından başlayın

Yemekten sonrasında, ellerini yıkadıktan sonra çocuklarınıza pijamalarını giydirin, daha sonra dişlerini fırçalamasına izin verin. Uyku vaktinin henüz gelmediğini, çocuğunuzla daha eğlenceli gece aktiviteleri yapacağınızı anlamasını sağlayın. Eğer uyku öncesi temizlik aktivitelerine karşı bir isteksizlik duyuyorsa birlikte eğlenceli şeyler yapamayacağınızı bilmesini sağlayın. Ona seçenekler sunun ve ikinci ipucuna da sonuçlar çıkartarak kendisinin ulaşmasını sağlayın.

2. Çocuğunuza uyku ritüelini oluşturması için seçenekler sunun. “Bu gece bunu yapmak istiyor musun?” gibi sorular sorarak fikirlerini alın. Önemli hissetmesine yardımcı olun. Kendi kararını kendisinin vermesine izin verin. Çocuğunuz da sizin gibi o günkü ruh haline, duygusal durumuna ve ihtiyaçlarına göre değişebilir.

3. Yemekten sonra veya yemek sırasında ışıkları karartın. Bu, yoğun bir günün ardından ailenizin rahatlamasına yardımcı olacaktır. Evlerin çoğundaki yapay aydınlatıcılar uyarıcı olduklarından doğal ritimi bozar. Loş ışık melatonin, uyku hormonu üretimini arttırır. Yatmadan önce ışıkları loş tutarak çocukların sıcak bir banyo yapmasına izin verebilirsiniz. Sıcak su ve loş ışık kombinasyonu onları hem dinlendirir ve hem de uykulu hissetmesini sağlar.

4. Hafif bir müzik açın, bu, çocuğunuzu yatıştırır ve onları uykuya hazırlar. Alçak sesle, elbette – Uyku vakti rutinleri yapıldıktan sonra ve çocuğunuz yatağa uzandığında ona sevdiği şarkıyı dinlemesine izin verin. Arka planda hafif müzik çalarken çalarken, çocuğunuzla o gün yaşadığı şeyler hakkında konuşun, şarkıya eşlik edin ya da ona bir masal anlatın.

5. Çocuğunuz yatağa yerleştikten sonra, onun yanına kıvrılıp sırayla bir hikaye oluşturun. Önce siz başlayın, hikayenin sonunu ona bırakın.

6. Şov zamanı. Yatmadan yarım saat önce, dişlerin fırçalandığına ve pijamaların giyildiğinden emin olunduktan sonra televizyonun karşısına geçip ailecek bir şov programı izleyin. Kararı çocuğunuza bırakın. Aileyle birlikte geçirilen zaman rutinlerin oluşmasında önemli unsurlardandır.

7. Yıldızları sayın. Havanın ılık veya sıcak olduğu bir zamanda battaniyenizi alın, bahçeye inip çocuğunuzla birlikte uzanın ve gökyüzünü izleyin. Yıldızlar hakkında konuşun. Bu atmosfer onu rahatlatacaktır.

8. Çocuklar yatmadan önce atıştırmayı severler. Geceleri bir şeyler yemek çok sağlıklı olmasa da onlara dişlerini fırçalamak kaydıyla kalsiyum zengini tatlandırılmış veya sade yoğurt, kefir gibi gıdalar verin.

9. Yatmadan önce birlikte kütüphaneye gidin, her gittiğinizde yeni bir kitap ve farklı bir öykü seçin. Çocuğunuzu kucaklayarak ona bu hikayeyi okuyun.

10. Tüm bu yaptıklarınız rahatsız edici olmayacak ve çocuğunuzu sıkmayacak bir şekilde gerçekleşsin.