Ebeveynler her daim çocuklarını korumak için tahammül edilmesi zor gerçekler ile boğuşur. Gün içerisinde öyle çok sorunla karşılaşırız ki bir süre sonra onları kanıksamış bir halde buluruz kendimizi.

Araştırmacılara göre, çocuklar için en büyük risk, obezite, depresyon ve madde kullanımından kaynaklanmaktadır. Amerikan Psikoloji Derneği’nin yıllık stres anketlerine bakıldığında, gençlerin de yetişkinler ile aynı düzeyde stres yaşadıkları sonucuna varılmıştır.

Stresli bir toplumda yaşamak için ağır bedeller ödüyoruz. Hangimiz doğayla uyum içerisinde, kurduğumuz saatlerden uzak, koşturmamız gereken bir işin ağırlığı olmadan daha yavaş yaşayacağımız bir hayat düşlemedik ki? Bu stresli zamanlarda meşguliyetlerimizin arasında çocuklarımızı korumamız gerektiği gerçeği ile de yüzleşmeliydik elbette; çünkü kanıksadığımız ve zararlı olmadığını düşündüğümüz çoğu sıradan şeyin aslında çocuklarımız için tehlikeli olduğunun farkında bile değildik.

Biz de bu meşguliyetler arasında çocuklarımızı nasıl koruyabileceğimize dair 12 maddeden oluşan bir listeyi sizlerle paylaşmaya karar verdik.

İyi okumalar.

1. Yavaşlayın.

İnsanlar heyecan duymaktan ve yeniliklerden keyif alır, ancak stres öldürür. Kelimenin tam anlamıyla stres gerçekten öldürür. Stres, sabrımızı, sağlığımızı ve çocuklarımız için elimizden geleni yapabilme yeteneğimizi yok eder. Bizleri sinirli ve öfkeli bir insan yapar; duygusal kontrolümüzü sağlayamamıza sebep olur. Stres bağışıklık sistemimizi ve enerji seviyemizi sabote eder. Çocuklarınız için yavaşlayın ve acele etmeyin.

2. Aşırı programlı olma dürtüsüne karşı koyun.

Her çocuğun hayal kurabileceği, yaratıcılığını kullanabileceği ve hatta sıkılabileceği zamana ihtiyacı vardır. Çocuklar kendi başlarına vakit geçirmekten haz almayı öğrenmeye ihtiyaç duyarlar. Onların vakitlerini nasıl şekillendireceklerini öğrenmeye ihtiyaçları vardır. Unutmayın, ona hayatın, gerçekleştirmesi gereken aktivitelerden ibaret olmadığını anlamasını sağlamalısınız.

3. Çocuğunuzun tutkularını -ısrarcı olmayarak- teşvik edin.

Çocuğunuzun başkaları tarafından yaratılmış sanat eserleri ile şekillenip pasifleşmesine göz yummayın. Sadece sanata atıfta bulunmuyorum; çocuğunuz için önemli herhangi bir yetenek, beceri ya da hobi onu akran baskısından, uyuşturucu kullanımından ve pop kültürünün aşırılıklarından koruyacaktır.

4. Dinleyin ve gülün.

Yetişkinler gibi, çocuklar da günün endişelerinden ve gerginliklerinden kurtulmak için konuşmaya ihtiyaç duyarlar. Onların aynı zamanda günlük hayatın endişelerinden sıyrılmaları için bol kahkahaya gereksinimleri vardır. Onu dinlemek ve güldürmek için zaman ayırın; aranızda bağ kurmanızı sağlayan küçük aile ritüelleri oluşturun. Her sabah birbirinize sokulun, yemekte günün en iyi ve en kötü anını paylaşın.

5. Stres azaltma becerilerini öğretin.

Stresi azaltma yöntemlerini çocuğunuzla paylaşın. Örneğin, fiziksel aktiviteler, vücudumuzda dolaşan stres hormonlarını azaltmanın en iyi yollarından biridir. Çocuklar için bir başka yararlı teknik ise derin nefes almayı öğrenmektir. Nefes kontrolü için görsellerle veya hikayelerle zenginleştirilmiş rehberler yararlıdır.

6. Ödevi en aza indiren bir okul seçin.

Amerikan Psikoloji Derneği’nin yaptığı çalışmalara göre, tüm çocukların hemen hemen yarısı okul nedeniyle stres yaşar. Stresin en büyük nedenlerinden biri ise, okulda zorunlu hale getirilen ödevlerdir. Oyun, keşif ve kendi tutkularını takip etme gibi eylemlerin öğrenilmesi çocuğunuz için daha faydalıdır.

7. Yaşına uygun aile aktiviteleri seçin.

Biz, veliler çocuğun ruhunu besleyen şeyi unuturuz. Örneğin, çocuklar kendilerini yatıştıran doğada daha fazla vakit geçirmeye ihtiyaç duyar.

8. Çocuğunuza medya okuryazarlığını öğretin ve televizyonu sınırlandırın.

Araştırmalar, medya üzerinden aldığımız mesajların stres düzeyimizi artırdığını göstermektedir. Çocuklarınız ile gördükleri medya iletileri hakkında sürekli olarak konuşun. Bu reklamlar onların bu ürünü satın almalarını istemesine yol açıyor mu?

Araştırmalar, biz her ne kadar etkilenmediğimizi düşünsek bile reklamlardan etkilendiğimizi ortaya koyuyor: Reklamların verdiği mesaja göre hareket ediyoruz. Bu çok korkutucu, fakat gerçekten korkutucu olan şey, şirketlerin milyarlar harcayarak çocuklarımızı hedef alması.

Televizyon bağımlılık yaratması için tasarlanmış bir alet. Beyin gelişim şeklini değiştiren dilbaz ve etkili bir öğretmen. Hayattaki en önemli şeyin para, görüntü ve şöhret olduğunu çocuklara öğretiyor. Yaratıcılığı boğuyor, (özellikle kız çocuklarında) benlik saygısını azaltıyor ve şiddeti artırıyor. Televizyonda haberleri seyretmek, stres seviyesini artırıp kabuslara neden olur ve çocukları daha endişeli hale getirir.

Çalışmalar, televizyonda haberleri izleyen yetişkinlerin ve çocukların, dünyanın aslında daha tehlikeli bir yer olduğuna inandığını göstermektedir. Birlikte gazete okumak daha iyi bir aktivite olabilir, haberleri yorumlayarak çocuğunuza sunmanıza yardımcı olur.

10. Uykudan ödün vermeyin.

Birçok çocuk kronik uykusuzdur; bu durum onların hayatlarındaki sorunlarla başa çıkma yeteneğini azaltır. Eğer sabahları çocuğunuzu uyandırmak zorunda kalıyorsanız, bu, onun yeterince uyumadığını gösterir. Her gece yatağınıza 15 dakika daha erken girin, böylece sabahları çocuğunuz daha neşeli kalkacaktır.

11. Kendi tutumunuzu kontrol edin.

Eğer sürekli koşturup duruyorsanız ve sürekli ne kadar meşgul olduğunuzdan yakınıyorsanız, çocuğunuza nasıl yol gösterebilirsiniz? Stres kaçınılmaz değildir; bir seçimdir. Çocuğunuz ile değerler, seçimler ve hayatın anlamı hakkında konuşun. Hayat daha fazla şey satın almak için daha fazla çalışmak mıdır? “En iyi” olmak için yarışmak mı?

Son olarak, stresinizin çocuğunuzun üzerinde büyük bir etkisi olduğunu bilin.

12. Çocuğunuzla iletişiminizi kesmeyin.

Çoğumuz, çocuklarımızın diğer çocuklarla birlikte olmasını kanıksamıştır. Fakat, çocuklara sorulduğunda, onlar her zaman ebeveynleri ile daha fazla vakit geçirmek istediklerini söylerler. Varlığınızın onu güvende hissetmesini sağladığını ve stresini azalttığını bilin. Stresten çocuğunuzu korumanızda size yardımcı olabilecek en önemli şey, onunla kurduğunuz sıkı bağ olacaktır.