“Klişelerden ve yavanlıktan uzak bir şekilde, bize doğduğumuz anki halimizi göstermek istedim,” diyor fotoğrafçı Christian Berthelot.

Her gün karşılaştığımız pembe yanaklı bebeklerin bozulmamış görüntülerinin aksine, Berthelot’un işlenmemiş fotoğrafları bebeklerin çıplak, çığlık atan ve  vücut sularıyla sırılsıklam olmuş en gerçek hallerini yansıtıyor.

“Cesar” adlı serisinde, sanatçı, özellikle, bebeğin rahmin dışında geçirdiği üç ila 18 saniye arasındaki yaşamının ilk anlarına odaklanıyor. Projenin isminden de anlaşılacağı üzere, Berthelot, bebeğin anne karnından bir kesi yoluyla alındığı sezaryen ameliyatlarından sonra projesini gerçekleştiriyor. İlham kaynağı ise sezaryen ile dünyaya gelen ilk çocuğu.

“Oğlumu ilk gördüğümde, kanla ve verniks adı verilen beyaz bir maddeyle kaplıydı,” diyor Berthelot ve  ilk sezaryen deneyimini hatırlıyor.

“Karanlıkların içerisinden çıkan bir melek gibi, bir savaşçı gibi ilk savaşını kazandı. Onun çığlıklarını duymak çok büyük bir mutluluktu.”

Berthelot, oğlunun doğduğu hastanedeki kadın doğum uzmanı Jean-Francois Morievnal sayesinde yenidoğanlara ulaşabildi. Projesi için doktorlardan ve annelerinden izin isteyen Berthelot, 40 bebeğin aldığı ilk nefesi objektifiyle çarpıcı bir şekilde ölümsüz hale getirdi.

Hayatının 13. saniyesi

Hayatının üçüncü saniyesi

Hayatının 14. saniyesi

Hayatının 13. saniyesi

Hayatının 18. saniyesi

Hayatının 15. saniyesi

Hayatının 9. saniyesi

Hayatının 8. saniyesi