Evde hayvanlarla birlikte büyümenin çocukların sağlığına iyi geldiği konusunda pek çok şey okuyoruz. Çünkü hayvanlar, çocukların bağışıklık sistemlerinin güçlenmesini sağlıyor, ayrıca psikolojilerine de iyi geliyorlar. Hayvanların, çocukların entelektüel gelişimine katkıda bulunduğunu ise zaten biliyorduk… Peki bunu nasıl yapıyorlar? Eşi Linda ile birlikte Shellie, the Magical Dog (Shellie, Sihirli Köpek) adlı çocuk kitapları serisini kaleme alan Michael Amiri, köpeklerin çocukların kitap okuma alışkanlıklarını geliştirdiğini söylüyor…

ABD’nin Minnesota eyaletinde gerçekleştirilen PAWSitive Readers adlı bir pilot projede, eğitimli köpeklerle yaşayan 10-14 yaş arasındaki öğrencilerin not ortalamalarının yükseldiği ve okuma alışkanlıklarının yaşıtlarının üzerine çıktığı gözlendi. California Üniversitesi’nde yapılan bir başka araştırmada da köpekle arkadaşlık eden öğrencilerin yaşıtlarından yüzde 10-12 daha fazla okudukları ortaya çıktı. Neden mi?

1. Köpekler çocukları utangaçlık belasından kurtarıyorlar: Amiri diyor ki, “Birçoğumuz sınıfta yüksek sesle okumanın bizi nasıl utandırdığını hatırlarız. O yüzden çekingen okurlarızdır, bir kelimeyi yanlış okumak, okurken yanlış bir şey söylemek en büyük korkumuzdur.” Buna karşılık köpekler koşulsuz, asla yargılamayan bir sevgiyle dinlerler çocukları, yanlış bir şey söyleseler de gülmez ya da dalga geçmezler.

2. Özgüven kaynağı olarak köpekler: Gene Amiri’den: “Eğer büyürken bana bir köpek eşlik etmeseydi, bu kadar özgüven sahibi biri olabilir miydim bilmiyorum….” Yetişkin biri olarak, Amiri köpeklerin insan hayatında ne kadar önemli bir yeri olduğunu daha iyi gözlemliyor. Köpeği Shellie gittiği her yerde ilgi odağı, onu sosyalleştiriyor. Ayrıca Amiri’nin eşi Linda’ya da gittiği her yerde eşlik ediyor. Amiri diyor ki, “Bu yaşımda bile bir köpek bana bu kadar özgüven kazandırabiliyorsa, çocuklar için nasıl bir anlamı olabileceğini düşünün…”

3. Ödevlerde motivasyon: Çocuklar ödevlerini yaparken sıkıntılı anlar yaşarlar. Problemlerin altından kalkmak için saatlerce ter dökerler masalarının başında. Bu esnada onlara eşlik edecek sevilen bir oyun arkadaşı motivasyonu artırıp yalnızlık duygusunu bertaraf eder.

4. Nazik dinleyiciler: Tıpkı insanlar gibi köpekler de sosyal yaratıklardır, kendileriyle konuşulmasından hoşlanırlar. Pek çok köpek onlara sesli olarak kitap okumanızdan çok hoşlanır. Sizi bölmez, okumanıza müdahalede bulunmaz ve ona sunduğunuz bu hizmete karşılık size ne kadar müteşekkir olduklarını belli ederler.

5. Kazan kazan: Köpekler eşliğinde yapılan bir okuma programı hem okuyanı hem de dinleyeni eğitir. Köpekler özellikle travma sonrası stres bozukluğu yaşayan insanların en yakın arkadaşları, görme engellilerle, tekerlekli sandalyeye ihtiyacı olan insanlarla da son derece özel bir ilişkileri var. Köpek eğitiminde çocuklardan yararlanmak her iki tarafın da faydalanabileceği son derece eğlenceli bir girişim olabilir.

Michel ve Linda Amiri: Michel Amiri New York’ta büyüdü, bir süre yerel tiyatrolarda ve televizyon reklamlarında aktör olarak rol aldı. Linda Amiri bir kuaför salonu işletiyor. Shellie ise bu ailenin bir üyesi ve bir dizi çocuk kitabının kahramanı.

Kaynak: Heidi Richards, We Magazine for Women