Mini mini birler, kahvaltı edemediler! Anneleri beyazlatılmış ekmeklerinin üstüne bol glikoz şuruplu çikolata ezmesi sürdü. Çalışkan ikiler kolasız yapamayız dediler! Anne yüreği bu, dayanamadı aldı. Ela gözlü üçlerin beslenme çantası yoktu, kantinci amca da tosta margarini basıyordu. Yediler, yediler.

Artık büyüyen dörtler bilgisayar oyunlarına daldılar. Dalmışken bol bol da cips çıtırdattılar. Dörtler gerçekten büyüyordu! Özellikle göbek tarafından…

Anneler, babalar, şaka değil bunlar! Kantin kapısından dışarıya zehir sızıyor. Böyle giderse çocuklarınız obez olacak, hastalanacak.

30 yıllık eğitimci Nurten Ceceli Alkan, Okul Çocukları Ne Yemeli Ne Yemeleli? (Hayy Kitap) adlı kitabında özellikle şehirli ailelerin dengeli ve sağlıklı beslenme sorununu nasıl ele alacakları konusunda alternatifler sunuyor. Adeta elinde beslenme çantasıyla çalıyor hayat okulunun zilini. “Neden olmasın diyor, neden başarılamasın?” Cicili bicili zehir ambalajlarını çekip alıyor anne babaların elinden. Emanet çocukların yeniden emin ellere dönmesinin yollarını aktarıyor. Yolun haritasını verip, lezzetli de bir pusula tutuşturuyor annelerin ellerine. Önce yapılmayacakları sıralıyor. Zehirlerin kodlarını, en sevimli, en masum yüzlü canavarların maskelerini çıkarıyor bir bir.

Sonra, “Yapacak bir şey yok” diyen büyüklerin ellerinden tutup anneannelerin gül kokulu bahçelerine götürüyor, o bahçenin kokularını yeniden hatırlatıyor. Ekolojik bir yaşam apartmanda da mümkün, gökdelende de. Alkan, herkes için, her yerde ve rahat ulaşılabilir çözümler, çocuklara çocukça öneriler, annelere de dakikalar içinde hazırlanabilecek menüler sunuyor. “İyi ama onu yedirme, bunu içirme, ne yiyecek bu çocuk?” diye soranlara en sağlıklı yanıtı veriyor.

Kitabın İçindekiler:

Birinci Bölüm: Bizim mutfakta neler varmış?

İkinci Bölüm: Çorba güzellemesi

Üçüncü Bölüm: Et yemekleri

Dördüncü Bölüm: Sebze-meyve

Beşinci Bölüm: Bulgur köylü de pirinç şehirli mi?

Altıncı Bölüm: Ekmek kavgası

Yedinci Bölüm: Kahvaltı soframız

Sekizinci Bölüm: Abur cubur

Dokuzuncu Bölüm: En tatlı zehir: Şeker

Onuncu Bölüm: Fast food

Onbirinci Bölüm: Gazlı içecekler