Borusan Contemporary, 5-12 yaş aralığındaki çocuklar için yaş grubuna uygun olacak şekilde Temmuz ayına özel iki saatlik çalışmalardan oluşan atölyeler düzenliyor.

Temmuz ayında düzenlenecek atölye programı ise şöyle:

05.07.2014

Neon Resim (7 – 10 yaş arası)

30 dakika süren rehberler eşliğinde yapılan turla çalışmaya referans olacak sergi bölümleri görülür. Neonla yapılan çalışmalardan yola çıkılarak, tarak ve akriliklerin kullanıldığı eğlenceli bir resim çalışmasıdır.

***

06.07.2014

Asetata Baskı Yapıyoruz (5 – 9 yaş arası)

30 dakika süren rehberler eşliğinde sorgulamaya dayalı kısa sergi gezisinden sonra atölye çalışmasına geçilip koleksiyonda bulunan baskı resimler yakından incelenir.

Asetata, akrilik ve diğer çizicilerin kullanılacağı eğlenceli bir baskı çalışmasıdır.

***

12.07.2014

Antik Dönemlerin Heykeli (7 – 11 yaş arası)

Rehberler eşliğinde yapılan tur sırasında yeni sergide yer alan Jim Dine’ın Buket isimli çalışması yakından incelenir. Ardından atölyeye geçilir. Her katılımcının antik dönemlere gönderme yapacağı, kil ve diğer malzemeleri kullanacağı üç boyutlu bir çalışmadır.

***

13.07.2014

Müziğin Rengi (5 – 7 yaş arası)

Çağdaş sanatı ve eserleri sorgulamaya dayalı kısa sergi gezisi sırasında koleksiyonda bulunan renkli çalışmalar yakından incelenir. Boya, müzik, ritim ve paspartuların kullanıldığı iki boyutlu soyut bir resim çalışmasıdır.

***

19.07.2014

İncir Yaprağından Resimler (5 – 8 yaş arası)

Borusan Contemporary terasında bulunan ağaçlardan toplanan doğal malzemelerle oluşturulan kalıplarla yapılacak eğlenceli, doğal baskı çalışması.

***

20.07.2014

İsimler Heykel Olunca (7 – 12 yaş arası)

30 dakika süren rehberler eşliğinde yapılan gezide, sergide yer alan üç boyutlu çalışmalar yakından incelenir. Her katılımcı çocuğun kendi isminde yer alan harflerden birini seçerek büyük heykellere dönüştürdüğü eğlenceli bir üç boyutlu çalışmadır.

***

26.07.2014

Kanatlarımın Altındaki İstanbul (5 – 8 yaş arası)

Çocuklara yönelik yapılan 30 dakikalık sergi turu sırasında Necdet Kalay ve İstanbul konulu çalışmalar yakından incelendikten sonra Perili Köşk’ün 9. katındaki kuleden boğaz peyzajlarının eskizleri yapılıyor. Her katılımcı İstanbul’un karakteristik mimari yapılarından birkaçını seçiyor ve seçilen yapılarla İstanbul’u yeniden tasarlıyor. Yeni bir yüzey, malzeme ve kalemin kullanılacağı özel bir çalışma ile resme dönüştürülüyor.

***

27.07.2014

Heykeltıraş Oluyoruz (7 – 11 yaş arası)

Rehberler eşliğinde yapılan tur sırasında yeni sergide yer alan üç boyutlu ve soyut çalışmalar yakından incelenir. Strafor, alçı bandaj ve diğer malzemelerin kullanılmasıyla oluşturulan etkileyici bir heykel çalışmasıdır.