Douglas Adams meşhur kitabı ‘Otostopçunun Galaksi Rehberi’ isimli romanında, ‘havlu’ya methiyeler düzer ve bir otostopçu için havlunun önemini anlatır. Hatta 25 Mayıs günü bu sayede havlu günü olarak tüm havluların bayram ettiği gündür.

Belki bir otostopçu için havlu iyi bir gereç olabilir. Ancak ağır olması hasebiyle zaten sırtında bin bir yükle dolaşan anneler için pek kullanışlı olmayabilir. Bunun yerine ise önerim, naçizane ‘şal’ olacaktır. Mevsimine göre kalınlığı artabilen ve böylelikle de her mevsim farklı gereksinimler için kullanılabilen.

Özet olarak “bir şal, her an bir annenin sahip olabileceği en işe yarar şeydir. Bir kere pratikte büyük değeri vardır” İşte o değerlerden bazıları:

1. Halen puset kullanan bir anneyseniz, şalı çocuğunuz uyuduğunda battaniye olarak üstüne örtebilir, yıldızlar biricik bebeğinizin gözlerinden öperken, serin bir yaz akşamı çocuğunuz üşümemiş ve hatta terlememiş olur.

2. Aynı koşullarda daha hafif bir şal çocuğunuzu sivrisineklere yem olmaktan kurtaran bir kahraman cibinliğe dönüşebilir. Ayrıca, sıcak bir yaz akşamı şalınızı sineklerin üstüne savurarak sineksavar olarak da kullanabilirsiniz.

3. Arabada gidiyorsunuz. Güneş de tam mayışmış çocuğunuzun üstüne ışıyor. Camı hafif aralıyorsunuz, şalın bir bölümünü sıkıştırıp kapatıyorsunuz. Oluyor size gölge.

4. Hiç hesapta yokken, deniz kenarı ya da herhangi bir su kıyısına gittiniz. İster istemez velediniz ıslandı. Yanınızda ne havlu ne de peştamal var. “Eyvah” demeyen annelerdensiniz. Çünkü yanınızda o muhteşem şalınız var.

5. Bebeğinizi emziriyorsunuz. Eh, bazen siz rahatsız olmasanız da birileri olabiliyor. “Neredeydi şu benim kahraman şalım?”

6. “Oh bizimki mis gibi kaka yapmış… Burada da nasıl değiştireceğim” diye düşünmüyor, şalı alt değiştirme örtüsü olarak bebeğin altına seriveriyorsunuz, işlem tamam.

7. Güzel bir doğa yürüyüşü sonrası “haydi biraz dinlenelim” dediniz. Hesapta piknik yapmak olmadığından, yanınızda piknik örtüsü de yok. Lakin şalınız yanınızda. Hemen yere seriyor ve çocuğunuzu rahat ettiriyorsunuz.

8. Eğer miniğiniz daha küçükse onu sağlam şallarınızın birinin içine koyup sallayabilir ve hatta uyumakta inat ediyor ya da bir türlü sakinleşmiyorsa sakinleştirebilirsiniz (aman uzmanlar duymasın!)

9. Ah, şapka evde kaldı! İmdada şal yetişebilir.

10. Kışın atkı ve bere görevini hem ayrı ayrı hem de aynı anda görebilir.

11. Islak ve kurumak bilmeyen inatçı saçlara doladığınızda, saçın nemini alarak daha hızlı kurumasına yardımcı olur.

12. Ufak bir kaza geçirdiniz ve çocuğunuz üstü sırılsıklam/çamur/ yemek/ meyve oldu. Yanınızda yedek kıyafet de almamışsınız. Çünkü hemen eve döneceğinizi düşünmüşsünüz. Ama yanınızda şalınız var. Üstelik her an elbise olmaya da hazır.

13. Cami gezisi yapıyorsunuz ya da kilise… Herhangi bir kutsal alan için şalınız başınızı veya omuzlarınızı kapamaya hazır. Hatta bazen belinize sarıp etek görevi bile gördürebilirsiniz.

14. Bazen bazı şeyler çantaya sığamıyor. Evdeki hesap dışarıya uymayabiliyor. Hatta çoğunlukla böyle de oluyor. Şalı dört ucundan bağlayınca çok da güzel çanta işlevi görebiliyor. Yedek çantaya kimin ihtiyacı var ki?

15. Biraz güneş var ve gölgelik bir yer de yok gibi. Bir ucundan siz tutun bir ucundan başkası. Bundan daha iyi tente mi olur?

16. Hafif bir serinlik çıktı, sırtta hafif bir ürperti. Siz üşüyorsanız kesin çocuk da üşüyordur. Siz kendinizi boş verip, çocuğunuzun omzuna atıyorsunuz şalı. Bir anda siz de ısınıyorsunuz.

17. Ucunu bir yere bağladığınız şalın rüzgârdaki dansı çocuğunuz kadar sizin de eğlenmenizi sağlayabilir. Bunun için ihtiyacınız olan şey ılık bir rüzgâr ve şal.

18. Umarım böyle bir şey olmaz ama burası Türkiye… Es kaza bir yerlerde biber gazına maruz kaldınız, talcidli suyla ıslatılmış şalı ağzınıza burnunuza sarabilir ve gazın etkilerinden kurtulabilir/ kurtarabilirsiniz.

19. ‘Eğer hâlâ yeterince temiz görünüyorsa’ onu sadece bir aksesuar olarak da kullanabilirsiniz.

Eh, bu yazıya da bu gider: “Al şalım, yeşil şalım da dünyayı dolaşalım…”

Not: Naçizane önerimiz, siz yine de birkaç olasılığın aynı anda vuku bulma olasılığını göz önünde tutup yanınıza iki tane şal alın.