Geçtiğimiz asrın başlarında bir İngiliz soylusu ülkesinin kuzeyindeki bir şatoyu ziyaret eder. Ona eşlik eden oğlu yakındaki bir gölün kenarında oynarken düşer; bu sırada orada hayvanları otlatmakta olan bir çoban onu boğulmaktan kurtarır. Soylu baba çobana minnet borcunu ödemek için ona ne istediğini sorar. Çobanın hayali okumaktır ve bu dileği gerçekleşir.

Yıllar sonra İngiltere’nin ünlü başbakanı Churchill ağır bir akciğer enfeksiyonuna yakalanır; o zamanlarda ölümcül bir hastalıktır. Ancak aynı zamanda Flemming tarafından dünyanın ilk antibiyotiği penisilin yeni keşfedilmiştir. Churchill bu ilacı kullanır ve iyileşir. Flemming, ikinci kez Churchill’in hayatını kurtarmıştır. Tahmin edebildiğiniz gibi Flemming çoban, Churchill de soylu adamın oğludur. Bu bir öykü ama gerçek olmayabilir.

Churchill’in hayatını kurtaran penisilin günümüzde hâlâ kullanılmaktadır. Daha sonra üretilen çok sayıda antibiyotiğe karşı direnç gelişmesine rağmen özellikle çocukluk yaş guruplarında streptokok (beta) bakterisinin neden olduğu ciddi boğaz enfeksiyonuna karşın en etkili ve yan etkileri en az olan antibiyotiktir. Streptokok enfeksiyonu çocukluk döneminde sık görülmesinin yanı sıra tedavi edilmediğinde eklem ve kalp romatizması  ve nefrit (böbrek enfeksiyonu) gibi komplikasyonlara neden olabildiği için iyi tedavi edilmelidir.

Ancak ülkemizde; sanıyorum teknik nedenlerle uzun süredir ağızdan alınan penisilinin çocuklar için kullanılan formu üretilememektedir. Bir çocuk hekimi olarak uzun yıllar geçmesine rağmen etkinliğini kaybetmemiş ve halen çok ucuz tedavi seçeneğimize tekrar ulaşabilmeyi umut ediyor ve bu durumu siz kullanıcılarla paylaşmayı görev sayıyorum.