Air France, maymunları uçaklarla ölüm laboratuvarlarına gönderen dünyadaki tek büyük havayolu şirketi.

Her yıl, 10.000 ‘den fazla maymun Amerika Birleşik Devletleri’ndeki laboratuvarlara sevk ediliyor. Sevk edilen maymunların çoğu travmatik bir şekilde ormanlarda yakalanıyor. Asya ve Afrika’daki eski fabrikaların çiftliklerinde yetiştirilip daha sonra yakalanan maymunlar ise sevkiyat öncesinde aç bırakılıyor, yaralanıyor ve sonra da ölüyor. Sevkiyat zamanı geldiğinde maymunlar küçük nakliye kasalarına kilitleniyor ve uçağa yükleniyor.

Nakil sırasında maymunlar, yiyecek, su ve veteriner bakımından mahrum bırakılıyor ve 30 saatten fazla sürebilen yolculuklarda korkunç ölümlerle karşılaşılıyor. Bu yorucu uçuşların ardından laboratuvarların bulunduğu mekana sevki devam eden maymunlar, kamyonlarla yükleniyor ve bir başka zorlu yolculuk daha başlıyor. Kapkaranlık, ürkütücü ve havasız olan bu ortamlar maymunlara travmatik anlar yaşatıyor. Maymunlar, deneyler için aç ve susuz bırakılıyor ve zorla kimyasallarla ve ilaçlarla besleniyor. Enfeksiyon kapan maymunlar hızlı bir şekilde ölüyor.

Hayvanseverler ve aktivistler sayesinde iyi haberler de gelmeye devam ediyor.

Peta sayesinde Amerika’daki laboratuvarlara sevkiyatı yapılan maymunların sayısında yüzde 40’a varan bir azalma olduğu belirtiliyor. Çoğu havayolu şirketi yolcularının ve müşterilerinin itirazlarını ve isteklerini göz önüne alarak hayvan sömürüsüne karşı çıkıyor, fakat buna rağmen Air France hala bu ölümcül sevkiyatlarına devam ediyor.